Paní Anna jede na svém bělouši a palce jí drží nejen hlouček dětí, který sedí v trávě vedle mě, ale i mnozí tátové. „Tuhle skupinu si pamatuji už z loňska. Především děti se na ně těšily. Jejich vystoupení je plné nápadů a humoru a kostýmy mají opravdu vyladěné. K tomu ta hudba. Člověka taková atmosféra úplně vtáhne," usmívá se Luděk Nemeškal, který přijel stejně jako loni do Pasohlávek s celou rodinou.

Katapult či Müller

Kromě Klubu historického šermu, jenž si říká Baštýři, toho organizátoři pro děti připravili opravdu mnoho. Procházím kolem dílniček, kde malují různé ornamenty na obličej, kolem dvojice kejklířů a komediantů. „Pojďte si to také zkusit," volá na mě jeden z nich a vyhazuje do vzduchu jeden kužel za druhým.

Mé kroky míří k místu, kterému v kempu říkají náměstíčko. Od sobotních čtyř hodin tady vyhrává cimbálová muzika Slovácko mladší. Při pauzách je střídá se svými veselými historkami Franta Uher z Lanžhota.

Hlavním dějištěm je však prostranství kousek od hlavní recepce. Vyrostlo zde velké pódium a zázemí pro kapely, ale i nadšené posluchače v podobě stánků s občerstvením 
a míst na sezení. „Programy ve zbytku sezony se už uskuteční na obvyklém místě," ujišťuje o nezastupitelné roli náměstíčka Marcela Čáslavová, jež se v kempu stará o marketing a propagaci. Na monstrózní sobotní program by však zjevně nestačilo.

Akce otevírající hlavní sezonu začala již v pátek, kdy do Merkuru dorazily čtyři tisícovky lidí. Na rockový nářez. Na pódiu se vystřídaly slovenská kapela Borra, Support Lesbiens, Rybičky 48, Arakain, Walda gang a Polemic. „Velký dík patří pořadatelům za výtečně připravený festival. Zvuk je naprosto skvělý, výběr kapel taky. Za sebe říkám dobře připravená akce," nešetří chválou Lucie Višňovská z Hustopečí.

Zrovna přihlíží koncertu Pavla Callty vedle poskakující skupinky dalších žen. Přesto je pod pódiem ještě volné místo. Za pár hodin tomu bude už jinak a jeden z nejnavštěvo­vanějších kempů v republice zaplní davy.

Hlavními taháky večera jsou legendární Katapult, slovenský zpěvák Richard Müller a také Tublatanka v čele s Martinem Ďurindou.

Paprsky teplého dne se opírají do vodní hladiny, kterou brázdí nadšenci na wakeboardech tažených lanem. V přilehlých hospodách voní ryby na grilu a z chatek se ozývá smích. Sezona v Merkuru už opravdu začala.