Jen při cestě do pasohláveckého autokempu Merkur co kilometr, to jedna policejní hlídka. Se zvýšeným počtem turistů na Břeclavsku roste i počet policistů a strážníků, kteří dohlížejí na bezpečnost. Statistiky jsou totiž neúprosné. Přes prázdniny zemře na silnicích až polovina chodců a cyklistů z celoročního součtu.

„Hlídky jsou ve vyšším počtu o víkendech u silnici už od konce června. A v intenzivnějších kontrolách aut, kamionů a autobusů budeme pokračovat až do dvacátého července a pak samozřejmě zase v srpnu,“ upozornil vedoucí břeclavského dopravního inspektorátu Jiří Mach.

Jak dodal, kromě toho se musejí řidiči připravit i na mimořádné kontroly alkoholu. „Alkoholu a návykovým látkám se věnujeme dlouhodobě. Vidíme to jako velký problém, protože jsou to důvody k nehodám s vážnými následky,“ netajil se Mach tím, co je jejich priorita.

Nejproblémovější jsou podle Macha jednoznačně víkendy, kdy lidé odjíždějí na dovolené nebo se z nich vrací. „Na Břeclavsku je teď navíc hodně cyklistů a chodců. A letitý problém je v tom, že přes prázdniny zemře až polovina cyklistů a chodců z celkového ročního součtu,“ netají se hrozivými statistikami vedoucí inspektorátu.

Zloději kol řádí

Nejen na dopravu by si teď měli dávat pozor cyklisté. S létem tradičně přibývá i krádeží kol. A to především v turisticky hojně navštěvovaných místech. Jen za posledních pár dní totiž přišli lidé o kola za několik desítek tisíc korun.

„Některé připravované akce se dotknou nejen řidičů aut, ale vzhledem k tomu, že se nacházíme v cyklistickém regionu, tak právě i kolařů. Policisté se zaměří zejména na povinnou výbavu kola, používání helmy u cyklistů mladších osmnácti let a ve večerních hodinách i na osvětlení. Cyklisté by si také měli svá kola dobře zabezpečit. V poslední době se množí krádeže dražších kol,“ uvedla břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Více strážníků uvidí v ulicích i Břeclavští. Jejich práce se teď ve větší míře zaměří na cyklisty a hlavně mládež, která má přes léto prázdniny.

„Cyklisty hlídáme celý rok, v létě nám jich tady ale přibývá. Proto budeme kontrolovat především osvětlení a povinnou výbavu. Stejně tak je v Břeclavi více chodců, takže se zaměříme i na přechody a jejich bezpečnost,“ uvedl velitel Městské policie Břeclav Zdeněk Herman.

Na co se však chtějí strážníci ve městě mnohem více zaměřit, je podle Hermana jednoznačně mládež. „Největší problém je na sídlištích. Děti se tam ve volných dnech srocují a zaznamenali jsme už stížnosti. Kontrolovat u nich budeme i alkohol, a to třeba i ve spolupráci se sociálním odborem,“ potvrdil s tím, že alkohol budou hlídat městští policisté i u starších. Podle vyhlášky jsou totiž v Břeclavi místa, kde se nesmí na veřejnosti pít vůbec.