Stovky lidí si v úterý dopoledne přišly do Modrých Hor projít nebo projet novou stezku z Velkých Pavlovic do Bořetic. I přes sychravé počasí se někteří vydali na kolech, na bruslích nebo s sebou vzali psa. Asfaltová cesta vede z Velkých Pavlovic vinicemi k rozhledně Slunečná a do Bořetic, kde zatím končí.

„Provoz na silnici spojující Velké Pavlovice a Bořetice je tak velký, že pro cyklisty i pěší je nebezpečný. Nová stezka je v dnešní uspěchané době jednou z cest, kudy se mohou lidé v klidu projít mezi vinicemi, podívat se po okolí a také relaxovat. Nemusí se stresovat na silnici,“ vysvětlil jeden z důvodů zpevnění cesty bořetický starosta Václav Surman.

Právě tyto dvě obce z mikroregionu Modré Hory vložily ze svých rozpočtů do stavby přes jeden milion dvě stě tisíc korun. Navíc se jim ze Státního fondu dopravní infrastruktury podařilo na více než dvoukilometrovou cyklostezku získat přes čtyři a půl milionu a od Jihomoravského kraje rovný milion korun.

„Bez dotací bychom se do toho nepouštěli. Ale i tak je to výhodná investice, která umožní rozvoj regionu,“ přiznává velkopavlovický starosta Pavel Procházka.

Jak dodal, už při stavbě rozhledny ve městě přemýšleli, kde cyklostezku postaví. „Chceme sem lidi přilákat a musíme jim také nabídnout cesty, kudy pojedou,“ dodal k prvnímu impulsu.

Cyklostezku začali mezi obcemi stavět na začátku září. Její otevření bylo zároveň oficiálním ukončením turistické sezony v regionu.

„Když jsme zakládali mikroregion Modré Hory, naším cílem bylo, aby tady lidé zůstávali delší dobu. Nejen aby tudy projeli a zašli si do sklepa na jeden večer. Díky nově otevřenému hotelu teď máme v Bořeticích více než čtyři sta lůžek,“ upřesnil Surman.

Ten se také snaží o to, aby vinařské cyklostezky nebyly součástí zákona o silničním provozu. Lidé, kteří totiž přijíždějí na kolech za vínem, mnohdy překračují kvůli ochutnávání ve sklepech zákon. Surman si ale nepamatuje, že by cyklista v okolí kvůli vínu způsobil nehodu.

S novou stezkou jsou spokojení i obyvatelé obcí. „S kamarády jsme sem chodili i dřív, ale to tady bývalo rozbahněné. Takže jsme rádi, že je tady asfalt. Plánujeme si, že tudy budeme běhat, jezdit na kole, chodit se psy. Určitě toho využijeme,“ prozrazuje s úsměvem Olga Karberová z Velkých Pavlovic, která s sebou vzala na procházku psa.

Rozvoj cyklotras ale v Modrých Horách rozhodně nekončí. K rozhledně Slunečná povede trasa i z druhé strany. Do několika let by se měli lidé dostat po klidných cestách i do dalších obcí Modrých Hor s napojením i na Brněnsko. Samozřejmostí mají být i nová odpočinková místa.

Ze sídla družstevníků se stal hotel

Bořetice /ROZHOVOR/ – Zemědělské družstvo v Bořeticích otevřelo v září hotel s téměř čtyřiceti lůžky. Do Modrých Hor se tak může na dovolenou vydat zase více lidí. Předseda družstva Jan Kadlec prozradil, proč se tak rozhodli.

Co vás vedlo k přebudování staré budovy na hotel?
Nevěděli jsme, co s ní uděláme. Správní budova tady stojí od sedmdesátých let, ale v poslední době byla nevyužitá. Nechali jsme si vypracovat studii a zažádali o dotaci v rámci agroturistiky u ministerstva zemědělství. Když obce založily mikroregion, přemýšleli jsme, jak jej můžeme podpořit. A míst pro ubytování tady zase tolik není, o víkendech to mnohdy nestačí.

Kdy jste vůbec začali s opravami?
V únoru letošního roku. Z budovy zbyly vlastně jen obvodové zdi. Střecha, okna i inženýrské sítě jsou nové. Celkem se u nás může ubytovat asi čtyřicet lidí ve dvanácti pokojích. Kromě restaurace tady máme i jídelnu pro zaměstnance, kde vaříme asi sto dvacet obědů.

Do Modrých Hor jezdí hodně cyklistů. Jste i na to připravení?
Součástí projektu byla nejen půjčovna kol, ale také úschovna. Snažíme se přispět ke zkvalitnění služeb pro cyklisty, kteří sem na pár dní přijedou. A sklepy jsou od nás opravdu kousek.