Ty začaly v úvodu května. „V úterý začali dělníci stavět lešení," přiblížila Marcela Hrbková z městského úřadu v Mikulově.

Hlavní část tohoto památkově chráněného domu naproti městské radnici se dočká rozsáhlého zásahu po třiadvaceti letech. Náklady činí téměř dva miliony korun. „V letošním roce bude restaurovaná sgrafitová výzdoba, a to jak figurální, tak takzvaná psaníčková," uvedla úřednice Hrbková.

Na stěnách budovy jsou zastoupené lovecké scény, hudebníci, tančící páry, stolovníci, figury antického božstva s nápisovými páskami, květy či ptáci. Současně s sgrafitovou výzdobou se pracovníci zaměří také na vnější plášť domu. 


A to stavebními pracemi na střeše, opravou klempířských výrobků, ozdravení zdí a obnovou oken. „Budova je architektonicky zajímavá. Nyní je tam v pronájmu restaurace a nacházejí se tam taktéž byty," ozřejmil současné využití budovy mikulovský starosta Rostislav Koštial.

Jedinečný renesanční komplex zdobený sgrafity vznikl po požáru města v šestnáctém století spojením několika gotických domů. Původně byl dvoupatrový, nástavba bez sgrafita pochází až z devatenáctého století.

Lešením bude zahalený i v hlavní turistické sezoně. „Doufáme, že v době konání mikulovského vinobraní lešení na čas odstraní, abychom zajistili bezpečnost návštěvníků," doplnila Hrbková.

A právě to se nelíbí například Iloně Salajkové. Ta v blízkosti provozuje přes léto Tajemné sklepení. „Pokud tam bude lešení celou sezonu, tak to mi vadí. Myslím si, že to jde udělat i jiným způsobem," řekla žena.

Té se sgrafita nezdají až tak poškozená. „Jen spodní část budovy. Ale pokud je to nezbytné, jsem ráda, že se opraví. Dům je historicky významný a velmi dominantní," doplnila Salajková.

K neobvyklé budově se vyjádřila ve své knize i malířka Jarmila Červená. „Takové domy byly obvyklé ve městech královských. Je také jedinou památkou měšťanského stavitelství z doby renesance," napsala.