Svatební šaty, obleky, boty a snubní prsteny, ale i nabídka vhodných účesů a líčení, svatební květiny, dekorace, oznámení, fotografické služby nebo stylová doprava novomanželů. To vše bylo o víkendu k vidění v břeclavském Shopping centru. První patro obchodního domu v centru města totiž hostilo premiérový svatební veletrh.

„Byl to určitě dobrý nápad, i se zájmem lidí jsem celkem spokojená. Chodí se ptát na různé účesy, případně jestli přijedeme k nim domů nebo musí k nám do salónu,“ vypočítala kadeřnice Lenka Vašků z Mikulova, u které se zastavovaly zejména ženy.

Ale i pánů bylo v prvním patře Shopping centra k vidění nemálo. Většinou ve dvojicích s natěšenými partnerkami. Pestrá škála vystavovatelů jim nabídla prakticky vše, co souvisí se svatbou.

„Budeme se brát, proto jsme se přijeli podívat a nasbírat inspiraci. Zajímá nás skoro všechno. Před třemi týdny jsme byli na svatebním veletrhu v Brně, ale tady se nám to zdá být lepší. Navíc jsme dopoledne koupili ve Velkých Bílovicích prstýnky,“ nelitoval sobotního výletu se svojí nastávající David Vorálek z Veselí nad Moravou. Se zajímavou novinkou oslovila návštěvníky břeclavská agentura Efekt Design. Zájemcům nabízí jako jedna z prvních v regionu svatby na klíč, zejména pak v Lednicko–valtickém areálu.

„Vycházíme z toho, že doba je časově náročná. Proto přicházíme s nabídkou, že snoubencům zajistíme naprosto vše podle jejich přání a požadavků,“ vysvětlil obchodní ředitel agentury Petr Tydlačka. Účastí na prvním svatebním veletrhu v Břeclavi byl však spíše zklamaný. „Je pravda, že zájemci chodí a ptají se. Čekali jsme ale, že dorazí přece jen více lidí,“ přiznal.

„I já jsem očekávala větší účast. Doufám, že zítra to bude lepší,“ přála si v sobotu také hlavní organizátorka veletrhu Barbora Zelená z agentury B.Green. Břeclav si podle svých slov vybrala zejména vzhledem k bohatému svatebnímu dění ve Valticích a Lednici. Prostory Shopping centra, z valné části volné, se jí pak z nabídky ve městě zdály být nejpřijatelnější.

O vhodnosti volby Břeclavi pro svatební veletrh svědčí i počet ve městě uzavřených sňatků. Na rozdíl od mnoha jiných míst v republice jich totiž příliš neubývá. Zatímco v roce 2001 evidovala břeclavská radnice 126 obřadů, loni jich bylo 105. Například v roce 2007 si ovšem pod patronátem městského úřadu řeklo své „ano“ hned 144 párů.

„Není pravda, že by snoubenci nepřišli. Nejvíce jich bylo hned v sobotu ráno. Mnozí si chtěli vyzkoušet také šaty, samozřejmě hlavně dámy,“ popsala s úsměvem ranní nápor budoucích novomanželek na veletrhu Jana Lencsová z břeclavského svatebního studia Exclusiv. Součástí akce byla po oba víkendové dny i velmi sledovaná odpolední svatební módní show. Na přehlídkovém molu se objevil také Muž roku 2010 Jan Hájek z Břeclavi.

Na programu byla rovněž gastronomická show Jamieho z pořadu Na nože, orientální tance, soutěž o svatební den nebo kadeřnická a floristická show. V neděli navíc zazpívala v Shopping centru návštěvníkům veletrhu finalistka Česko-Slovenské Superstar Dominika Stará.