Prodejny Reno, Intermöbel, Salon Chanel, několik obchodů s textilem. Ti všichni zamířili z břeclavského Shopping centra jinam. Někteří prodejci na rovinu říkají, že hlavním důvodem, proč mění stanoviště, je příliš vysoké nájemné.

„Pryč jsme šli z důvodu peněz. Je to nájem, služby, rozpočítávání veškerých prostor všem. Čím víc obchodů končí, tím víc peněz platíme. Tak jsme to pochopili, když to šlo pořád nahoru. Za měsíc v létě to bylo třeba o čtyři tisíce navrch,“ vylíčila vedoucí Salonu Chanel Ivana Říhová, která se proto s kolegyní rozhodla kadeřnictví přestěhovat jinam.

„Nájem se určitě nezvyšoval. Zvyšoval se u krátkodobých smluv v předvánočním období, nikoliv u obchodů,“ brání se manažerka Shopping centra Markéta Sýkorová. „V žádném případě nehodláme ničit nájemce, kteří u nás bezproblémově dlouhodobě platí nájem. Proč bychom jim přeúčtovávali energie za volné obchody? To bychom byli sami proti sobě,“ uvedla.

Podle jejích slov je zajímavé, že některé obchody, byť jsou v daleko nevýhodnějším místě centra, třeba až ve vrchním patře, své zákazníky mají. „Je to dané sortimentem, přístupem a podobně,“ je přesvědčená Sýkorová.

Jenže prodejen skutečně ubývá a do prázdných prostor se podle všeho zájemci nehrnou. Zanedlouho skončí i prodejna s oblečením patřící Janě Jurasové. Proč? „Jeden z důvodů je ten, že je tady opravdu malá návštěvnost, protože se zavírá jeden obchod za druhým. Ale myslím si, že se na tom nepodílí jen ekonomická krize, ale i zdejší management,“ poznamenala obchodnice.

„Je fakt, že nájem se zvyšuje v době inflace, to je jednou za rok, ale jde o služby. Mám dojem, že za ty obchody, které zůstávají prázdné, se to rozpočítává mezi nás, kteří jsme zůstali,“ domnívá se Jurasová. Zároveň říká, že se v rozhlehlé budově příliš nešetří, třeba co se týče osvětlení či topení. „To si myslím, že je v nepořádku, a proto odsud lidi odcházejí,“ míní.

Navíc poukazuje na parkovací systém, který podle jejích slov spíš zákazníky odradí, než přiláká. Závora před vjezdem do Shopping centra totiž někdy nefunguje. Lidé, kteří uvnitř budovy zaparkují, mnohdy mají problémy z obchodního domu vyjet.

Na nižší návštěvnosti Shopping centra se podle ní podepsalo i to, že se z něj vystěhovala například prodejna Elektro Spáčil. „Nedá se tady koupit ani žárovka. Lidi byli zvyklí chodit sem do Shoppingu. Teď tady některé zboží není, takže k tomu nemají důvod,“ poznamenala.

Z návštěvy obchodního domu byli velmi překvapení Ladislav Frgál se svou manželkou Libuší. Do Břeclavi přijeli ze Zlína. „Jsme tady poprvé v životě a je to tady jako po vymření,“ divili se prázdným výlohám v prvním patře obchodního domu. „Je to škoda, vypadá to divně, smutně,“ povzdechl si Frgál.

Podle manažerky centra je problém spíš jinde. „Mělo by se začít od toho, kde si mají lidé vydělat, aby mohli dát vydělat obchodníkům v buticích. Dnes je to trošku nadstandardní zboží. Nemáme třeba problémy s potravinovými obchody,“ poukázala Sýkorová.