Po výrazném snížení cen nabízíme k pronájmu volné prostory pro podnikání. Vhodné i pro kanceláře a služby. Ceny již od padesáti korun za metr čtvereční. Inzerát tohoto znění se objevil v posledním radničním zpravodaji. Je Shopping centra Břeclav. Jeho první patro je poloprázdné, o druhém nemluvě. Noví obchodníci se do něj nehrnou, a tak vedení láká na levnější pronájem.

Co se týče druhého patra budovy, usoudil jsem, že nemá po obchodní stránce naději na úspěch. Lidé jsou líní vyjet do prvního patra, natož do druhého. Využití těchto prostor bude ve smyslu služeb. Může tam být třeba advokátní kancelář či pojišťovací makléři,“ nastínil nový přístup manažer obchodního střediska v centru Břeclavi Bronislav Juřička.

Pusto a prázdno

O jedno patro níž se včera dopoledne procházel Jan Polášek z Břeclavi. Také v tomto podlaží je místo nákupního dění pusto a prázdno. „Chodím sem občas nakupovat, ale jen do přízemí. Teď se dívám, vidím tady prázdno. Překvapilo mě to. Jak je to možné, kdo to platí?“ divil se muž.„K mé velké lítosti zatím nepřibyl žádný nový nájemce,“ přiznal Juřička.„Máme přitom tu výhodu, že objekt má čtyřiadvaceti­hodinovou ostrahu. A také velké výtahy,“ vypíchl manažer plusové body.

Za nezájmem obchodníků o pronájem prostor v Shopping centru je podle něj několik faktorů. „Na Břeclavsku je příliš vysoká nezaměstnanost. A za druhé – lidé odjíždějí za nákupy do Brna,“ popsal nejcitelnější minusy.

Juřička má navíc pocit, že břeclavští podnikatelé obchodují jen s oblečením. „Shopping nemůže být dům módy. Sortiment, který nabízí, by měl být rozličný. Uvítáme cokoliv technického rázu – zahradní techniku, železářství a podobně,“ vzkázal.

Osamocená zůstala v obchodě s bytovými doplňky v prvním patře budovy Ludmila Obrtlíková. „Víte, teď je strašně těžká doba pro obchodníky. Nevím o tom, že by si teď někdo v Břeclavi zřizoval obchod. Tady některé obchody přibyly, ale už zase skončily. V přízemí,“ vylíčila obchodnice.

Podle manažera také nebylo za jeho předchůdců v Shopping centru všechno úplně v pořádku. „Nemůžu popřít, že se nějaké ekonomické chyby staly. K mé lítosti nebyl podchycený bod zlomu. V souvislosti s krizí někteří obchodníci žádali o úlevy. Přístup k nim nebyl správný,“ připustil Juřička.

Konec drahoty

Po dlouhodobém vyjednávání s majiteli obchodního centra docílil manažer alespoň toho, že od letošního ledna už nejsou nájemcům přeúčtovávané náklady za nepronajaté jednotky. Náklady se tím podle něj prudce snížily.

Shopping centrum má bezmála sedm a půl tisíce metrů čtverečních pronajímatelné plochy. „Loni se mi podařilo uspořit čtyři sta padesát tisíc korun bez daně. Pokulháváme ještě v marketingu. Tam chci docílit nějakého úspěchu. Bohužel břeclavský region je trošku chudší,“ nechal se slyšet manažer, který si uvědomuje, že zlaté časy jedné z břeclavských dominant jsou dávno pryč.

Juřička neustále oslovuje další obchodníky. Třeba i z Hodonínska či Kyjovska. „Je jasné, že ze svých nároků budou muset slevit obchodníci i pronajímatelé. Pro každého nájemce proto máme individuální přístup. Chystáme i masivní kampaň v rádiu. Doufám, že to vyjde,“ přeje si zástupce Shopping centra.