Téměř šest milionů korun má stát zateplení budovy břeclavské městské policie. Záměr posvětili zastupitelé města na svém posledním jednání. Břeclavští chtějí být hotoví s pracemi ještě letos. Opoziční zastupitel Milan Pospíšil (Pro Region) však v souvislosti s tím tvrdí, že vedení radnice postupuje bez nějakého dlouhodobého plánu s budovami v areálu na Kupkově ulici. Právě tam mají své sídlo i strážníci okresního města.

„Nemám nic proti zateplování budov a úsporám energie. Ale vadí mi to, že celý tamní areál, jehož součástí je i tato budova, dlouhodobě postrádá koncepční řešení," vyjádřil se Pospíšil.

Podle něj v některých jeho částech roste vysoká tráva a tamní stavby, které jsou v majetku města, chátrají.

„Tři roky se v podstatě neví, co s tím dál. Město sype peníze pouze do budovy městské policie. Přitom větší část areálu je nevyužitá," pokračoval opoziční zastupitel, kterému se zároveň nelíbí, že „investujeme do něčeho, o čem si nejsme jistí, co s tím bude za pět deset let."

S jeho názorem nesouhlasil místostarosta Břeclavi Jaroslav Parolek (ČSSD). „Není pravda, že nemáme koncepci a nevíme, co dál. V bývalém areálu domovní správy opravujeme i objekt pro úsek městské údržby. Komplex využijeme jak pro úsek údržby, tak pro městskou policii," oponoval místostarosta.

Uvedl dále, že spolu s majetkovým odborem prověřovali možnost využití i jiných budov pro účely strážníků.

„Většinou jsme však narazili buď na potřebné vysoké investiční náklady nebo na budovu nevyhovující z hlediska bezpečnosti a bezbariérového přístupu," vysvětlil Parolek.

Jeho příklad, že nenašli ani vhodné místo pro umístění kotců pro psy, rozvedl mluvčí břeclavských strážníků Zdeněk Novák.

„Potřebujeme místo pro služební i odchycené psy. Vhodné sociální zázemí se musí dostat také strážníkům. Těžko bychom nyní hledali jiný objekt odpovídající nárokům policie. Předpokládáme, že v budově budeme sídlit i nadále," nechal se slyšet Novák.

Záměr zaizolovat přístřeší městských policistů kvitoval. „Pro úspory na energiích je to nutné, tak jako se tomu děje kupříkladu u panelových domů. Vždyť budova je stále ve stejném stavu, jako když ji postavili cihly, brizolit, dřevěná okna," zmínil.

Podle Parolka město získá na akci dva miliony korun z dotačního programu ministerstva životního prostředí Zelená úsporám.

„Předpokládáme, že celkové náklady se ještě sníží při soutěži o dodavatele stavby," doplnil břeclavský místostarosta.

Městská policie sídlí v Kupkově ulici od roku 1992. Od loňska je na budovu vázaný nový kamerový systém a s tím spojené sítě a technické vybavení.