Místo vojáků se budou brzy v někdejším armádním mikulovském sídle potloukat lidé různých generací. Jako první se mohou těšit budoucí nájemníci poměrně drahých bytů. „Takzvaná spodní kasárna se mění na byty. Jinak by v areálu mělo vyrůst bydlení pro seniory, rodinné domy a kolem bude spousta zeleně,“ uvedl mikulovský místostarosta Eduard Kulhavý.

Zájemci o byty se nemusejí bát, že by za své peníze dostali jen zrekonstruované barabizny, tedy původní vojenské budovy, které už leccos pamatovaly. Velkou část pozemků i se stavbami koupila od města brněnská stavební firma Moravostav, která se zavázala k jejich demolici a zbrusu nové výstavbě.

„Do konce roku vznikne šestasedmdesát nových bytů. O poptávce je zatím předčasné hovořit, uvidíme, až stavba dostane vrchní kabát. Jedná se o byty s výměrou od šedesáti do pětadevadesáti metrů čtverečních,“ sdělil místopředseda představenstva firmy Moravostav Bohuslav Šebek.

Mikulovský místostarosta přidal i částku, za kterou budou byty k mání. „Podle mých zpráv budou luxusnější. Cena má být přes třicet tisíc korun za metr čtvereční,“ řekl Kulhavý. Přes vysokou sumu se nebojí, že by o bydlení v této lokalitě nebyla dostatečná poptávka. „Na Mikulov je to dost, ale je to nahoře, navíc v klidové zóně, takže zájem bude,“ domnívá se. V další části zhruba třicetihektarového někdejšího vojenského areálu, který město získalo před třemi lety bezúplatným převodem od státu, by měl podle plánů Moravostavu vyrůst dům pro seniory.

K těmto plánům zatím Šebek nechce říkat více, pokud město Moravostavu neprodalo všechny slíbené pozemky. „V současné době jich vlastníme asi šedesát procent z rozlohy celého areálu. Dokud nebudou nějak ucelené, je předčasné bavit se o záměru investora,“ uvedl Šebek.

Právě dům klidného stáří by příliš nevítal například Josef Kmenta z Mikulova. „Že tam budou byty a rodinné domy, to je v pořádku. Důchodci by ale byli odhození stranou. Těžko se pak dostanou do města. Musela by tam třeba jezdit městská doprava,“ předjímá Kmenta.

Podle něj mělo město dohlížet na cenu, za kterou bude stavební firma prodávat byty a rodinné domy, aby byla pro lidi přijatelná. „Město si v tomto mělo určit podmínky, aby na to pak lidé měli,“ podotkl. Jednou z podmínek města při prodeji pozemků bylo dodržení územního plánu. Moravostav se zavázal nestavět žádné velké obchody, pouze bytové a rodinné domy, klidové zóny a relaxační centrum. „Počítáme, že bude trvat pět až sedm let, než se naplní všechny plány,“ poukázal Šebek.

Mikulovští si zatím spolupráci s brněnskou firmou pochvalují. Při výběru vsadili na tuzemskou společnost a Šebek podotýká, že neprohloupili. „Byly různé nabídky, některé až nesmyslné. My jsme zůstali u prvotních plánů a hlavně jsme stavební a ne developerská společnost,“ uvedl místopředseda představenstva Moravostavu.