Břeclavský deník o tom informoval starosta Jan Helikar. „Šikana naší obce od společnosti Hantály v souvislosti s napadáním výběrového řízení ohledně třídění odpadu, je definitivně u konce. Obec stála prokazatelně více než sto dvacet pět tisíc a škody ekologické, které se však dají velice těžko vyčíslit," uvedl Helikar. Hantály považují snahu o odškodnění za nemyslitelnou.

Záměrné zdržování

Spor vznikl přibližně před rokem, kdy Vranovice ve výběrovém řízení vybraly firmu svážející a třídící odpad. Slibovaly si od ní především ekonomické úspory pro obyvatele. Do hry však vstoupily Hantály, které v soutěži neuspěly. Tehdejší předseda představenstva Libor Sadílek nabyl dojmu, že společnost vlastněná obci a městy byla v soutěži znevýhodněná. A spor se dostal k antimonopol­nímu úřadu.

Ten vyzval nespokojenou svozovou společnost ke složení dvoumilionové kauce. Nestalo se. Místo toho firma podala rozklad, což Vranovičtí považovali za záměrné zdržování. Po celou dobu totiž nemohli podepsat smlouvu s vítězem soutěže a plánované úspory se oddalovaly. „Nechali jsme si proto zpracovat posouzení situace a vzniku případných rizik. Na základě tohoto posudku se na jednání zastupitelstva rozhodlo o uzavření smlouvy dle vysoutěžených podmínek. Nová smlouva tak nabyla účinnosti k prvnímu září. Tedy o pět měsíců později, než bylo plánováno," upozornil Helikar. Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj jim v konečném vyjádření dal zapravdu a rozklad zamítl. „Proti tomuto rozhodnutí se nelze odvolat," uvedl Rafaj na závěr důvodové zprávy.

Ředitelka Hantálů Jana Krutáková považuje spor za zbytečně vyhrocený. Tvrdí, že nebyl záměrně vedený vůči Vranovicím, ale měl poukázat na špatně stavěná výběrová řízení. „Vůbec nešlo o souboj Hantály versus Vranovice. Spíše jsme chtěli upozornit na to, že v některých zadávacích dokumentacích, nejen ve Vranovicích ale i jinde, jsme měli pocit, že obsahuje diskriminační podmínky. To byla hlavní myšlenka, proč jsme se na úřad obrátili. Vranovice byly jen posledním střípkem," reagovala Krutáková.

Slušně vycházet

Že by ale firma jednala s představiteli obce o peněžitém odškodněná, si představit nedokáže. „Zatím jde o informace, které slyším poprvé. Jednání se navíc vedla hlavně na úrovni pana starosty a předsedy představenstva," doplnila ředitelka.

V nejvyšší pozici vystřídal Sadílka první muž Velkých Pavlovic Pavel Procházka. Případ považuje za uzavřený. Společnost se podle něj zaměří spíše na zvyšování kvality služeb a dobré vztahy s představiteli radnic. „Chystáme řadu nových projektů. O odškodnění slyším poprvé, ale rozhodně se proti něčemu takovému ohrazujeme a budeme se bránit. Postupovali jsme správně a neberu to jako důvod něco platit. S Vranovicemi chceme vycházet slušně jako se všemi," dodal Procházka.