„Švédský národ na mě působil moc mile a ukázkově, jak se k sobě mají lidé chovat. Nedávno jsem myslel na to, že bych se tam nejraději vrátil a usadil navždy. Život je tam o něco bezstarostnější. Jenže přišla krize,“ říká se smutkem v hlase Konečný, který podle svých slov se švédštinou nebojoval.

„Je to téměř neuvěřitelné, ale všichni tam umějí výborně anglicky. Švédština je trošku zvláštní jazyk podobný němčině a norštině. Ale řekl bych, že je snazší než němčina,“ srovnává mladík.

Přiznat, jaké první slovíčko se z toho starého germánského jazyka naučil, však nechce. „To nemůžu říct, nehodí se to,“ usmívá se potutelně.

A jaké místo se mu ve Skandinávii líbilo ze všech nejvíce? To je podle jeho slov těžké rozhodování.

„Země je to nádherná. Pracoval jsem v přístavech a docích, kde jsem svařovat tanky a ropnou plošinu. Ale přesto jsem měl dostatek času a mohl cestovat. Všude je tam čisto a jsou tam dobří lidé,“ podotýká Přítlučan a dodává, že krajina nebyla to jediné, co jej ve na severu zaujalo.

„Ve Švédsku mě nejvíc překvapilo, že jsou tam stejně krásné ženy jako u nás. No a nejprodávanější je tam samozřejmě české pivo,“ vypráví s neskrývanou hrdostí.

Hned vzápětí se také vrací k zákazu alkoholu, kterým je země tří korunek proslulá. „Na zákaz pití alkoholu ve Švédsku mám svůj názor. Sice tam lidé nemohou pít na veřejnosti, ale jsou tam obchody s názvem System bolaget a tam si člověk koupí, co chce, z každého koutu světa. Když tam přijedete na delší dobu, tak se o nějakém zákazu požívání nedá mluvit,“ popisuje svoje zkušenosti sympatický svářeč, kterému k srdci příliš nepřirostla snad jen pověstná švédská kuchyně.

„Jídlo je jediná věc, kterou jsem tam moc nemusel. Do toho však nezahrnuji výborné koláčky a ryby, které jsem si sám mohl nachytat v moři,“ vyzdvihuje mladý muž, pro kterého byl čtyřletý pobyt v zemi tří korunek obrovskou zkušeností, jež mu pomohla osamostatnit se.

A jaké jsou nejbližší cíle muže, který strávil část svého mládí v cizině? „Chtěl bych si v Rakvicích s přítelkyní postavit domeček a začít podnikat v něčem, co jsem viděl ve Švédsku. Co to je, zatím neprozradím,“ uzavírá tajemně Konečný.