Společně s kamarádem Dankem Machatou vydrželi nést čtyř a půl kilovou cihlu nejdéle ze všech. Čtyřicet minut. „Nikdy jsem neměl víc kamennou ruku," marně vzpomíná Lesák.

Soutěž si ovšem užíval. Osmnáctiletý mladý muž chodil ulicemi v centru města pod Pálavou za mohutné podpory svých spolužáků i přihlížejících návštěvníků mikulovských slavností, jejichž součástí tato akce byla.

Na startovní čáru se postavila hned šestice spolužáků ze Střední průmyslové školy strojní v Rychnově nad Kněžnou. S cihlou v ruce je pří klání na trase doplňovali ještě dva muži. Mladíci z Královohradecka si ale vítězství pohlídali. „Na Moravu jsme přijeli na školní výlet. A když jsme se dozvěděli, že je tady taková akce, šli jsme do toho. Ať je nějaká legrace," říká s úsměvem Lesák.

Na Břeclavsko vyrazili bez třídního učitele, v pasohláveckém Merkuru si tak mohli výhru v podobě vína jaksepatří užít. „Podělíme se," ujišťuje silák.

Jak zmínili organizátoři, soutěž pro odvážné muže, ale i ženy v duchu hrabalovské recese, se letos konala již po páté. A pravidla? Jedinou podmínkou je donést cihlu pod dohledem poroty co nejdál.

S myšlenkou na uspořádání netradičního měření sil přišla před lety současná místostarostka města Marie Leskovjanová. „Těší mě, že je každý rok o soutěž zájem. A vítězové, většinou návštěvníci slavností, na akci vzpomínají v dobrém a rádi se do Mikulova vrací," těší Leskovjanovou.