Zima ještě není u konce a silnice v okrese jsou v hrůzostrašném stavu. Řidiči se musejí na řadě míst vyhýbat výtlukům hlubokým několik centimetrů. Proto nadávají. Silničáři, kteří jsou často terčem jejich kritiky, však nejhorší úseky průběžně projíždějí a díry zacelují dostupnou technologií.

„Používáme studené obalované směsi, potom i nějaké teplé, které se zajišťují dodavatelsky. Další opravy z naší strany budou následovat, až pojedou obalovny a bude teplá balená,“ sdělil vedoucí provozního úseku břeclavského střediska Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Jaroslav Dostál.

Největší nepřítel už dříve zacelených děr jsou klimatické podmínky. „Ideál to nebude za současného počasí vůbec. Každá oprava totiž chce nějakou technologickou kázeň, což je za situace, když jsou teploty jak na houpačce, těžké. Je to vůbec to nejhorší, co může silnice dostat,“ vysvětlil.

Silničáři podle jeho slov budou muset na úkor oprav po zimním období omezit souvislejší práce, které si občas naplánují. Tím jsou myšleny nové asfaltové koberce v délce do pěti set metrů. Důvodem je nedostatek peněz.

Opraví všechno

Nejhorší úseky, které čety podle důležitosti objíždějí a průběžně opravují, jsou Podivín – Rakvice, Hustopeče – Kurdějov, Těšany – Klobouky, Charvátská Nová Ves – Lednice, Drnholec – Nová Ves, Novosedly – Drnholec či Boleradice – Velké Pavlovice. „Spravit samozřejmě musíme všechny silnice tak, aby byly sjízdné,“ má Dostál jasno.

Mnohé řidiče v poslední době rozohnil i stav silnice třetí třídy z Břeclavi do Ladné. Po zasypání děr měli řidiči na úzké cestě co dělat, aby se navzájem vyhnuli. „Nevím, proč všichni řidiči jezdí po ladenské, navíc je tam na ceduli napsáno, že se sype jen úsekově,“ diví se vedoucí provozního úseku. Řidiči mohou podle jeho slov jezdit klidně dokola po silnici druhé třídy. „Časově to vyjde úplně stejně, ekonomicky taky,“ argumentuje.

„Je to katastrofa. V tento moment to objíždím, jezdím po nové silnici,“ svěřil se Zdeněk Juračka z Ladné. Stejná situace nastala podle něj i loni. „Jezdí tam cyklisté a v okamžiku, kdy tam pojedou dvě auta, vzniká problém,“ vylíčil.

Na opravu problémového úseku mezi Ladnou a Břeclaví se silničáři vrhli o uplynulém víkendu. „Největší nerovnosti jsou z devadesáti procent vyřešené. Ale co je spravené, tak se začíná loupat kolem toho, za což můžou obrovské rozdíly teplot,“ popsal Dostál.

O problémech s výtluky ví své také obyvatelé Kurdějova. V katastrofálním stavu je podle starosty Jaroslava Matýška silnice směrem na Diváky. „Děr je tam strašně moc. Je to kvůli špatnému podloží,“ uvedl starosta s tím, že tento úsek se má opravovat letos. Zatím je však lepší se mu vyhnout.