S lopatou či smetákem v ruce se společně s dalšími údržbáři chodníků a cest snaží, aby lidé nechodili po několikacenti­metrových vrstvách sněhu.

„Mám troje ponožky, troje kalhoty a dvoje rukavice. Asi před třemi lety to ale bylo ještě horší. Sněžilo delší dobu v kuse a byly silné mrazy. Šlo o moji první zimu, která byla hrozná," říká Sítková, zatímco v úterý dopoledne odhrnuje sníh z chodníku za obchodním centrem. Na první pohled to vypadá jako zbytečná práce. Příval vloček se zdá být nekonečný.

„Deset let bych to asi dělat nechtěla. Je to opravdu dřina," poznamenává drobná žena.

Zhruba ve stejnou dobu se smetáků chopí další desítky lidí v Břeclavi, Hustopečích, Mikulově, Pohořelicích, ale i menších městech a obcích. Názory se u nich různí. Někteří jsou ze škrábání skel na autě a kluzkých chodníků otrávení, jiní vločky vítají.

„Jsem rád a maximálně spokojený. Nejradši bych byl, kdyby se silnice vůbec nesolily. Auto mám vždycky jen špinavé. Také nevím, proč to pořád odhrnují. Nebezpečné to podle mě s opatrností není, lidi aspoň jezdí pomaleji," míní například Břeclavan Michal Garsic, když smetákem zbavuje auto sněhu.

S úsměvem uhrnuje sníh před domem také Zdeňka Vrbasová. „Jestli mi to leze na nervy? Ne, jsem v důchodě, takže mám čas. Nijak mě sníh netrápí. Všechny chodníky nejsou v ideálním stavu, ale snad jsou upravené v rámci možností," míní Vrbasová.

Nestěžuje si. V kancelářích společnosti Tempos, která v okresním městě zajišťuje údržbu chodníků a silnic, přesto zvoní telefon nespokojených lidí.

„Nikdy se nezavděčíme všem. Někteří si nepochopitelně myslí, že když sněží, budou chodníky suché," podotýká provozní manažer Temposu Miroslav Hyrš. V uplynulých hodinách poslal do ulic dostupné zaměstnance i techniku.

A nejspíš ještě pošle. „Sledujeme předpověď počasí, podle které má sněžit do středečního rána, napadnout by mělo šest až dvanáct centimetrů. Odpočinek nás tedy nečeká," oznamuje Hyrš.

V úterý odpoledne se příval vloček zastavuje a počet lidí se smetáky naopak z násobuje. Logicky. Vědí, že odstranění bílé pokrývku před domem má už konečně význam. Alespoň na pár hodin.