Vytížený most v Poštorné, nájezd na dálnici D2 u Hustopečí, ale i cesty připomínající tankodrom u Lednice, v Hustopečích či v Zaječí. Státní i krajští silničáři naplánovali na letošní stavební sezonu hned několik velkých oprav silnic i mostů na Břeclavsku. S řadou z nich začnou ještě v létě.

Oprava více jak čtyřkilometrového úseku silnice vedoucí i obcí Zaječí odstartuje pravděpodobně v červnu.
Omezení dopravy na Břeclavsku. Velkých oprav se dočká rozbitá silnice v Zaječí

Nejbližší plánovanou investicí krajských silničářů je rekonstrukce více jak čtyři kilometry dlouhého úseku silnice druhé třídy číslo 421 u Zaječí. Pokud vše půjde tak, jak má, mohly by práce začít už v červnu. Trvat by měly přibližně do září roku příštího. Odhadované náklady hovoří o sto dvaašedesáti milionech korun.

„Začátek rekonstruovaného úseku je asi osmdesát metrů vzdálený od křižovatky se silnicí druhé třídy číslo 425. Končí pak u cedule značící výjezd z obce,“ popsal Deníku Libor Olšák, vedoucí investičního úseku Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje. Z oprav je vyjmutý již zrekonstruovaný most. Nový bude ale mostní objekt.

Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Podle Zaječských začne oprava doslova za pět minut dvanáct. „Už včera bylo pozdě. Některými úseky jezdit je opravdu hrozné, místy je to na rozbití auta. Lituji především řidiče autobusů, především v zimě je to jedna velká katastrofa,“ kroutila hlavou například Kateřina Fialová.

Z dlouhotrvající uzavírky obavy nemá. „Vše zlé je pro něco dobré. Musíme to vydržet, do Zaječí přece nevede jen jedna cesta. Hlavní je, že se tady něco děje. Protože – na rovinu – Zaječí je navštěvovanou a oblíbenou vinařskou obcí, ale vzhledově je to jedna velká tragédie,“ nechala se slyšet.

Oprava více jak čtyřkilometrového úseku silnice vedoucí i obcí Zaječí odstartuje pravděpodobně v červnu.Oprava více jak čtyřkilometrového úseku silnice vedoucí i obcí Zaječí odstartuje pravděpodobně v červnu.Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Další tři opravy by krajští silničáři rádi zahájili v srpnu. A to rekonstrukci téměř kilometr dlouhého úseku na průtahu Hustopečemi, která by měla spolknout 20,8 milionů korun, opravu cesty mezi Velkými Němčicemi a Křepicemi za 15,2 milionů korun či opravu silnice mezi Břeclaví a Lednicí. Ta má vyjít na jednatřicet milionů korun.

Krajští silničáři opraví průjezd Hustopečemi ve směru na Strachotín.Průjezd Hustopečemi ve směru na Strachotín.Zdroj: Deník/Iva HaghoferV Hustopečích jde o silnici druhé třídy číslo 420. Nejprve odfrézujeme asfaltové souvrství, pak vyměníme poškozené obruby a dvojřádek z žulových kostek, dojde k lokální sanaci a zalití trhlin a výměně uličních vpustí. Položíme dvě asfaltové vrstvy na spojovací postřiky, výškově dopojení sjezdů a komunikací a doplníme vodorovné dopravní značení,“ uvedl Olšák. Hotovo by mohlo být v listopadu.

Krajští silničáři opraví průjezd Hustopečemi ve směru na Strachotín.
Konec tankodromu v Hustopečích. Oprava silnice vyjde na jednadvacet milionů

K odfrézování asfaltu, lokálním vysprávkám a zalití trhlin včetně položení dvou asfaltových vrstev na spojovací postřiky dojde i na více jak kilometr dlouhém úseku silnice druhé třídy 381 mezi Velkými Němčicemi a Křepicemi. I ten by měla být hotový v listopadu.

„Součástí stavby je pročištění stávajících příkop, výškové dopojení komunikací a sjezdů, zřízení nezpevněné krajnice, osazení směrových sloupků a zřízení vodorovného dopravního značení v plastu,“ konkretizoval Olšák.

Stejná oprava čeká i více jak 2,3 kilometru dlouhý úsek silnice třetí třídy mezi Břeclaví a Lednicí. I tato oprava má být hotová ještě letos v listopadu.

Silničáři letos opraví úsek vedoucí z Charvátské Nové Vsi do Lednice.
Vytíženou cestu do Lednice letos silničáři opraví. Vyhnou se ale hrázi u Apolla

Co však silničáři vynechají a provádět nebudou, je rekonstrukce hráze Mlýnského rybníka naproti kempu Apollo. Důvodem je havarijní stav jeho konstrukce. „Vynechat musíme asi pět set metrů hráze. Dle diagnostiky vozovky je totiž konstrukce opravdu neúnosná a je nutné ji úplně vyměnit. To je ovšem věc, na kterou potřebujeme stavební povolení. Taková oprava vyžaduje kompletní přípravu, i proto jsme ji do opravy silnice nezahrnuli,“ zdůvodnil vedoucí investičního úseku krajských silničářů.

Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Most, po kterém řidiči najíždějí z Hustopečí na dálnici D2 ve směru na Břeclav a Bratislavu.Most, po kterém řidiči najíždějí z Hustopečí na dálnici D2 ve směru na Břeclav a Bratislavu.Zdroj: Deník/Michal HrabalV srpnu má začít také oprava mostu u Hustopečí. Nájezd na dálnici D2 ve směru na Břeclav a Bratislavu je ve špatném stavu. Do jeho rekonstrukce se pro změnu pustí státní silničáři. Odhadované náklady jsou asi pětadvacet milionů korun. „Není v havarijním stavu, ale v současnosti je v pátém stupni, což značí špatný stav," potvrdila Deníku mluvčí podniku Lucie Trubelíková.

Součástí rekonstrukce má být výměna nosné konstrukce, mostního svršku, nevyhovujících částí opěr nebo pokládání nové asfaltové vrstvy.

Ředitelství silnic a dálnic už vypsalo i soutěž. „Předpoklad prací je od srpna do října. Vše bude ale záležet na průběhu výběrového řízení na zhotovitele. Termín upřesníme po ukončení soutěže a podpisu smlouvy se zhotovitelem," podotkla Trubelíková s tím, že související dopravní omezení státní silničáři přiblíží po podpisu smlouvy se stavební firmou.

Most, po kterém řidiči najíždějí z Hustopečí na dálnici D2 ve směru na Břeclav a Bratislavu.
Most u Hustopečí opraví, je ve špatném stavu. Řidiči po něm najíždí na D2

Zřejmě na podzim pak státní silničáři po letech čekání odstartují opravu havarijního stavu mostu v břeclavské místní části Poštorná. Rekonstrukce vyjde na více jak čtvrt miliardy. Původní most, který je na hranici životnosti, dělníci zboří. Hustý provoz na průtahu městem bude po dobu výstavby nového mostu vedený přes přistavené mostní provizorium.

Během pouhých čtyřiadvaceti hodin zde projede v obou směrech až pětadvacet tisíc aut. „Most byl postavený v padesátých letech minulého století. Když se na něj člověk podívá zespodu, uvidí obnažené výztuže nosníků, vypadá to šíleně. Most dlouhodobě tíží intenzivní doprava včetně té kamionové. Nedovedu si představit, kdyby došlo k tomu, že by se jeho stav zhoršil natolik, že by musel být uzavřený. Doprava na průtahu by zkolabovala. A o zhoršení dojezdu vozidel složek integrovaného záchranného systému k zásahům ani nemluvím,“ poznamenal břeclavský starosta Svatopluk Pěček.

Most spojující břeclavskou místní část Poštorná s centrem města je v havarijním stavu. Na opravu čeká roky. Poslední termín avizovali státní silničáři na letošní rok.Most spojující břeclavskou místní část Poštorná s centrem města je v havarijním stavu. Na opravu čeká roky. Poslední termín avizovali státní silničáři na letošní rok.Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Stav mostu je podle jeho slov katastrofický. „Stav mostů se hodnotí podle stupnice od jedničky do sedmičky. Jedničkou jsou označené mosty nové. Sedmičkou pak ty, na které se nesmí vjíždět. A ten náš poštorenský má dlouhodobě číslo šest, je tedy na hraně,“ přiblížil starosta.

Oprava mostu přes odlehčovací rameno řeky Dyje, který leží na frekventované trase silnice první třídy číslo 55 spojující mimo jiné jih republiky s rakouským Reintalem, má stát na dvě stě pětašedesát milionů korun včetně daně. „Nejdříve vybudujeme obousměrné mostní provizorium, na které během prací přesuneme provoz. Vybudujeme také lávku pro pěší a cyklisty. Most čeká demolice a stavba nového,“ uvedla mluvčí státních silničářů.

Desítky Břeclavanů diskutovaly se zástupci Ředitelství silnic a dálnic. Hlavním tématem byl obchvat města a rekonstrukce mostu v Poštorné.
Bude to hrůza, obávají se Břeclavané opravy mostu. Denně po něm jezdí tisíce aut

Již začátkem května odstartovalo Ředitelství silnic a dálnic opravu silnice první třídy číslo 40 na průtahu Valticemi. Zcela neprůjezdný bude po dva měsíce zhruba čtyřsetmetrový úsek od křižovatky ulice P. Bezruče a náměstí Svobody až po křižovatku s ulicemi Krátká a Klášterní. Více jak kilometr dlouhá kompletní oprava spojnice mezi Břeclaví a Mikulovem vyjde státní silničáře na osmašedesát milionů korun bez daně. Pokud počasí dovolí, hotová bude už na konci letošního roku.

Kompletní uzavírka průtahu Valticemi mátla řidiče.
Zmatky ve Valticích napravují strážníci. Průtah městem je uzavřený. Kvůli opravě

TABULKA OPRAV

KRAJŠTÍ SILNIČÁŘI

  • silnice druhé třídy číslo 421 u Zaječí - červen 2024 / září 2025, cena: 62 milionů korun
  • průtah Hustopečemi - srpen 2024 / listopad 2024, cena: 20,8 milionů korun
  • silnice mezi Velkými Němčicemi a Křepicemi - srpen 2024 / listopad 2024, cena: 15,2 milionů korun
  • silnice mezi Břeclaví a Lednicí - srpen 2024 / listopad 2024, cena: 31 milionů korun

STÁTNÍ SILNIČÁŘI

  • nájezd na dálnici D2 ve směru na Břeclav a Bratislavu - srpen 2024 / říjen 2024, cena: 25 milionů korun
  • nový most v břeclavské místní části Poštorná - podzim 2024, celá akce potrvá asi 13 měsíců, cena: 260 milionů korun
  • rekonstrukce průtahu Valticemi - květen 2024 / prosinec 2024, cena: 68 milionů korun