Silnice v ulici Palackého v Podivíně je postrachem všech řidičů. Vše začalo při opravách kanalizace v ulici. Podivínští čekali, že spolu s ní se dočkají také nového povrchu silnice. Když ji jako jednu z posledních na Břeclavsku pokrývaly „kočičí hlavy“, dalo se po ní alepoň jezdit. Dnes je ale silnice rozkopaná a řidiči tudy mohou projíždět pouze třicetikilometrovou rychlostí.

„Je to strašná cesta. Bylo by nejlepší, kdyby ji opravili co nejdřív. Každý tudy jezdí hrozně opatrně, aby si neodral auto nebo nepoškodil nápravu. Vůbec bych se něčemu takovému nedivil,“ postěžoval si například Marek Hicl, který v Podivíně bydlí.

Také vedení města je jasné, že stav silnice, která připomíná spíše tankodrom, je více než alarmující. „K havarijnímu stavu těchto komunikací se vyjádřila policie, odborné stanovisko zpracoval dodavatel i správce stavby. Výměnu povrchů podpořily i požadavky obyvatel města, dopravní obsluhy, ostatních uživatelů silnic a turistů,“ uvedl podivínský starosta Stanislav Machovský.

Rada Jihomoravského kraje proto projekt na výměnu povrchů zařadila do plánu investičních akcí pro letošní rok. „Čekali jsme na přidělení peněz na akci. Na posledním zasedání krajská rada peníze vyčlenila v plné výši,“ zaradoval se Machovský.

Podle vedoucího břeclavské pobočky Správy a údržby silnic Ladislava Hádlíka je už na nový povrch silnice vydané stavební rozhodnutí. „Požádali jsme o stavební povolení. Jakmile bude hotové, uděláme výběrové řízení na dodavatele a můžeme se pustit do oprav,“ sdělil Hádlík.

Jak dodal, zatím ale není hotová ani samotná kanalizace. Nové silnice se tak řidiči nedočkají dřív než na podzim. „Kanalizace by měla být hotová asi v květnu. Stavební povolení budeme mít nejspíš v dubnu, takže pak uděláme výběrové řízení, v červenci začneme a za dva měsíce bude silnice jako nová,“ vypočítával Hádlík.

Oprava silnic v Podivíně celkem spolkne více než třicet milionů korun. „Máme více takových silnic, které potřebují opravu, vyčlenili jsme na to patnáct milionů z rozpočtu města. Větší část ale dostaneme z krajského úřadu,“ prozradil Machovský.

Jak doplnil, Podivínští si navíc nechali zpracovat studii na obnovu zelených ploch, odpočinkových míst, výsadbu stromů, renovaci chodníků a nového osvětlení v sousedství právě rekonstruovaných silnic.

DAGMAR FIALOVÁ, ELIŠKA WINDOVÁ