Politici vyjednávají o možnosti průjezdného jednoho pruhu. Zřejmě marně. „Dotčené obce jednají o minimalizaci dopadů opravy silnice Lednice – Podivín na dopravu. Přáním je zachování průjezdnosti pro osobní dopravu alespoň v jednom pruhu i v nastávající turistické sezoně. Stejné přání máme i my jako zástupci Břeclavi a starosty blízkých obcí v tomto podporujeme," uvedl břeclavský radní a předseda dopravní komise Svatopluk Pěček.

Silničáři nyní čekají na souhlas s vypsáním zadávacího řízení, podrobněji se k postupu vyjádří po vybrání dodavatele. Stavba podle ředitele Zouhara začne nejdříve 
v červenci. Cesta tak zůstane přístupná alespoň v úvodu blížící se turistické sezony.

Za 84 milionů korun

Zatím je jisté, že místem budou projíždět autobusy a v případě potřeby také sanitky nebo hasiči. „V současné době dopilováváme plán organizace výstavby, abychom po výběru dodavatele dokázali stavbu urychlit," sdělil Zouhar.

Celková doba výstavby je podle něj deset měsíců a pravděpodobná je zimní přestávka, při níž bude zřejmě možné provoz obnovit. Do té doby je potřeba počítat s uzavírkou 
a využitím objížďky. Ta povede přes Zaječí a Milovice. 
V Břeclavi se však obávají především situace, kdy auta jedoucí ze směru od Brna po dálnici D2 sjedou místo Podivína právě u okresního města, přes nějž se vypráví do Lednice. Cesta vede přes už tak "zasekané" centrum.

Dopravní policisté momentálně čekají na harmonogram prací. Prognózu, co oprava za zhruba 84 milionů korun způsobí na okolních silnicích, tak zatím nemají. „Jestliže nám nebyl předložený základní dokument, těžko k tomu můžeme něco říct," pokrčil rameny šéf břeclavského inspektorátu Jiří Mach.

Opravu pokládá za nutnou. Stav silnice je podle něj rizikový, což se odráží na počtu nehod aut i cyklistů. Od modernizace si slibuje vyšší bezpečnost.