O středečním silvestrovském odpoledni se čeští a rakouští sousedé potkají mezi celnicemi u Mikulova. Připomenou si tak znovu nalezenou svobodu. „Poprvé jsme se na hranicích setkali v prosinci 1989. Letos si tedy připomene pětadvacáté výročí svobodného pohybu mezi státy a obnovení přátelství dvou sousedících národů," sdělil Jaroslav Smečka, který je jedním z organizátorů ak­ce.

Setkání začne v šestnáct hodin na parkovišti prodejny Travel Free.

Mikulovští pro tuto příležitost připraví gulášovou polévku. „Drasenhofen zase zajistí svařené víno a punč pro děti. To vše bude návštěvníkům podávané zdarma. K dobré náladě zahraje i dechová hudba Mikulovanka," doplnila Lenka Křivánková z městské společnosti Mikulovská rozvojová.

Stan s občerstvením

Večer se oslava konce roku a vítání toho nového přesune na mikulovské Náměstí. „Od desíti hodin večer bude připravený vyhřívaný stan s občerstvením. Navíc k poslechu a tanci zahraje kapela Denver z Březí," odhalila Křivánková, jak bude silvestrovské veselí a čekání na odbití půlnoci pokračovat.

Poslední den v roce mají lidé příležitost oslavit také v centru Břeclavi. Na prostranství u břeclavského kina Koruna program odstartuje od třiadvacáté hodiny. Nabídne 
i diskotéku. Silvestrovské oslavy pak vyvrcholí jako již tradičně ohňostrojem.

Silvestrovským oslavám bude ve středu patřit i náměstí v Tvrdonicích. Obec zve na Silvestrovský ohňostroj. Kdo se bude chtít zúčastnit, neměl by ovšem otálet. Záplava barevných světel se nad Tvrdonicemi rozzáří už o půl osmé večer. „Na náměstí bude znít také hudba. Pro návštěvníky bude nachystané i malé občerstvení v podobě svařeného vína a něčeho dobrého na zub. Výtěžek z prodeje občerstvení chceme věnovat na dobročinné účely. Přijďte se rozloučit se starým rokem do Tvrdonic," pozvala Zdena Šlichtová z obecního úřadu v Tvrdonicích.

Oslavy v přeskáčích

Popřát si do nového roku mohou lidé také na Dukelském náměstí v Hustopečích. Přestože tam město již několik let program nechystá, i tak je náměstí o silvestrovské půlnoci tradičním místem setkání pro řadu přátel. „Máme to už tak zažité. Bereme si vždy s sebou šampaňské na přípitek a někdy i nějaký menší ohňostroj. Kde jinde si popřát hezký nový rok s dalšími lidmi než zrovna tam. O půlnoci se tam vždy sejde spousta známých lidí," řekla Lucie Vlašicová. Ačkoliv pochází z Brna, závěr roku tráví opakovaně v hustopečském vinném sklepě.

Pro ty, co mají raději pohyb a aktivní trávení volného času, bude v provozu jediná lyžařská sjezdovka na Břeclavsku, v Němčičkách.

I na Silvestra bude vlek v provozu. A to od deváté hodiny ranní až do devatenácti hodin. „Pokud tady bude dost lyžařů, jsme ochotní provoz prodloužit až do půlnoci a můžeme společně na svahu oslavit Silvestr," nechal se slyšet správce lyžařského areálu Jaroslav Stávek, který si zároveň pochvaloval čerstvou sněhovou nadílku.