Němčičky se mohou pyšnit nejníže položeným svahem ve střední Evropě, jenž navíc nabízí pohled na okolní vinohrady. Díky umělé hmotě tu lze lyžovat i za jarního počasí, a to už šestatřicet let.

Poslední školou, jejíž žáci zde absolvují letošní lyžařský kurz, je ta ze Šitbořic. Kvůli vysoké nemocnosti tento týden přijelo jen devětadvacet dětí. Jsou mezi nimi prvňáci, druháci i třeťáci.

Přihlížející rodiče a prarodiče nestačili zírat, jak se děti na netradičním povrchu nahrazujícím sníh proháněly. „Mám tady dvě vnoučata, jsou nadšená. I s rodiči si letos zalyžovala, na horách na sněhu. Ale třeba Esterka, vnučka, říkala, že vůbec nevadí, že tady sníh není. Hlavně, že se jede. Je moc spokojená. Byla tady i loni a moci se jí tu líbilo,“ pochvalovala si babička Zdeňka Nevídalová.

Bára Korcová je žena činu. Místo podpatků a vysoké pozici na marketingu nazula růžové pantofle a otevřela hospodu.
VIDEO: Jako z Postřižin. Podpatky vyměnila za pípu, v Ladné si otevřela hospodu

Um dětí obdivuje. „Jsem lyžař amatér, takže s nimi soucítím, když vidím, jak se učí. Mají můj velký respekt. Jsem opravdu moc ráda, že tady takový svah v okolí máme, měli bychom ho podporovat,“ přikyvovala žena ze Šitbořic.

Jezdit na umělém koberci totiž není jen tak. Jak připomněl zdejší správce Jaroslav Stávek, pořizovací náklady jsou obrovské.

„Metr čtvereční stojí až sedm set padesát korun. Máme velkou výhodu, že nám zatím z většiny drží už od roku 1988. Je ale nutné jej částečně obnovovat. Něco se poničí rolbou, něco rotavátorem. Nepřidá tomu ani mrazivá zima bez sněhu. Přesto jsme nadšení, že ji tady máme. I když je méně sněhu v zimě, nejezdí lyžaři na hlíně, ale na hmotě,“ vyprávěl Stávek.

  • Poslechněte si slova správce lyžařského areálu v Němčičkách Jaroslava Stávka
Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Sezonu v Němčičkách ukončí tento týden. Šitbořičtí školáci jsou posledními účastníky letošních kurzů. „Díky hmotě jsme nezávislí na počasí. Provoz jsme tady nemuseli přerušit sedmatřicet let. Jezdíme stále od prosince až do poloviny března,“ vyzdvihl výhody povrchu Stávek.

Současně ale připustil, že se lyžování na sněhu s tím na umělé hmotě srovnat nedá. „Je to jiné. Děti se ale na ní učí rychleji. Do skluzu jdou pomaleji, a proto mají více času na přemýšlení,“ tvrdí správce areálu.