Podle všeho nejníže položená sjezdovka ve střední Evropě slaví třicet let od svého vzniku. Jméno si mimo jiné udělala díky generacím dětí, které na ní okusily první jízdu na lyžích. Jihomoravská sjezdovka v minulosti zaujala i odborníky mapující lyžařské oblasti.

S na první pohled bláznivým nápadem udělat lyžařský vlek na svahu mezi vinohrady a meruňkovými sady přišla v roce 1986 skupina nadšených němčičských sportovců. Vlek se rozjel i díky pomoci zemědělského družstva. Postupně k němu přibyla rolba a sněhová děla; stavební buňku a starý autobus, který plnil funkci převlékárny, nahradila moderní provozní budova s barem, servisem a dalším zázemím.

„MUSÍME VYDĚLÁVAT"

Pevnou součástí se stala proslulá škola lyžování, o kterou je každoročně velký zájem. „Lyžovat se u nás naučilo kolem patnácti tisíc lidí, možná více," uvedl Jaroslav Stávek, předseda němčičského sokola, který sportovní areál spravuje.

Obec si díky sjezdovce udělala jméno daleko za hranicemi břeclavského regionu. Míří do ní lidé nejen z Brna. „Němčičky mají zajímavých míst více, ale sjezdovka patří mezi nejvýznamnější. Její výročí máme v povědomí. Vždyť tam chodí lyžovat děti z naší školy," říkal místostarosta Němčiček a ředitel základní školy Petr Antoš.

Plánů, jak vyhledávané místo zvelebit, mají provozovatelé řadu. Heslem ale je: držet se při zemi. „Kromě zimních sportů se soustředíme také na koupaliště, které v areálu máme. Je třeba je uzpůsobit novým normám. Musíme pracovat dál, abychom vydělávali a mohli areál provozovat i v budoucnu," sdělil Stávek.

Letos oslavě zatím chybí jen jediné. Sníh. I s tím si ale v Němčičkách vědí rady. Na svahu lze jezdit i bez něj díky speciálnímu umělohmotnému povrchu.