„Ovšem vyskytl se problém, který tak trochu nikdo nepředpokládal. Jak to udělat, když do soutěže o nejlepšího tanečníka Slováckého verbuňku chtějí například i chlapci z Brněnska," tázal se folklorista Jaroslav Švach z Břeclavi.

Ten se spolu s ostatními lektory a znalci slováckého mužského tance snažil na zámku ve Strážnici najít na otázku odpověď. „Bylo rozhodnuto, že se tito tanečníci z okolí Brna přidají k regionu hanácké Slovácko, které je jim nejblíže. Ale do dalšího ročníku se bude muset touto záležitostí zabývat expertní skupina a najít řešení," poznamenal Švach.

Jak dodal, zaměřit by se měla i na popis tance tak, jak tomu je v každém regionu Slovácka. „Regionální čistotu je potřeba dodržovat. A to je úkolem tohoto sboru a odborných porot," uvedl.

O stavu slováckého verbuňku se navíc podává každých sedm let hlášení Unescu. V roce 2005 byl totiž tanec prohlášený za Mistrovské dílo ústního a nemateriálního dědictví lidstva.

Slovácký verbuňk patří mezi mužské tance skočného charakteru. Je tancem improvizovaným, který má zvláštní ráz. Ačkoliv se na určitý okruh písní tančí převážně hromadně, každý z chlapců tančí sám za sebe s výrazem své regionální a místní příslušnosti, tanečního umění a povahy.

Ve skákání, cifrování, čardášování, grepčení či verbování se každoročně koná na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku. Pro letošek se titulem pyšní Martin Kobzík z Týnce.