Schůze, která skončila v pondělních večerních hodinách, byla místy emotivní. „Zvolili jsme posledního člena výboru a tímto považuji naši vnitrostranickou věc za uzavřenou," oznámil staronový předseda břeclavské ČSSD a zároveň starosta okresního města Oldřich Ryšavý, který má blízko k hejtmanu Haškovi.

Právě Ryšavý hned po svém znovuzvolení musel skousnout hořkou pilulku, když neuspěl s návrhem na odvolání teprve nedávno zvoleného výkonného výboru břeclavské ČSSD, ve kterém mají navrch jeho oponenti.

Komentovat už nechtěl nedávné zveřejnění nahrávky, která se do médií dostala v den druhého kola volby předsedy. Křídlo kolem ředitele domova důchodců Jaroslava Války, jenž patří k sobotkovcům, považuje záznam za nekalý předvolební tah. Ryšavý, se od něj distancoval. „Situaci ohledně nahrávky jsme si vyříkali, ale nemohu předjímat, co se sní bude nebo nebude dít. Jako organizace se k tomu už ČSSD vracet nebude," říkal Válka.

Logicky. Veřejná přestřelka mezi samotnými sociálními demokraty by v podzimních volbách do zastupitelstva uškodila jen jim.

Brzdí kvůli volbám

Napjaté vztahy uvnitř strany ale přetrvávají. Břeclavský deník má k dispozici dokument, v němž stojí, že zástupci okresního výboru považují za skandální dřívější vyjádření 
z vedení krajského výboru vůči poslanci Jiřímu Petrů. Ten se ohradil proti slovům, že se nahraný rozhovor plný vulgarit uskutečnil v jeho kanceláři.

Je pravděpodobné, že diskuze mezi okresní a krajskou organizací bude na toto téma ještě pokračovat. Sociální demokraté se k tomu ale vyjadřují jen pod podmínkou zachování anonymity. „Po stranické linii se o tom ještě budeme bavit. Každopádně ale není dobré situaci jitřit. Jsou před námi volby a prezentovat se jako rozhádaná strana není dobré," uvedl zdroj redakce.

Sociální demokraté v Břeclavi na sebe upozornili poté, co při kontrolním přepočítání hlasů vyšlo najevo, že volby na předsedu místní buňky skončily patem. Původně byl jako vítěz ohlášený Ryšavý.

Do hry se postupně vložila krajská ČSSD. Její šéf Zdeněk Dufek se vyslovil za to, aby se opakovaly i volby do výkonného výboru. Nestalo se. Došlo jen k novému výběru předsedy. V den volby se však objevila rok stará nahrávka, na níž nevybíravě mluví podporovatelé kandidáta Války.

Jedním z nich byl například Zdeněk Urban, který se vyjádřil ve smyslu, že by při veřejných zakázkách vypsaných městem měly mít přednost firmy z Břeclavi. K názoru se hlásí dlouhodobě. „Teď už je zapotřebí přestat se hašteřit 
a směřovat k podzimním komunálkám," podotkl Urban. (liv)