Zámecký skleník bude od sedmého prosince do jednatřicátého ledna z důvodu havarijního stavu pro veřejnost uzavřený. Takové oznámení „viselo“ ještě v pátek před polednem na internetových stránkách obce Lednice. Pak najednou zmizelo.

„Oznámili nám, že bohužel budou muset skleník uzavřít. Už od pondělí, ovšem zpráva k nám dorazila až ve středu. Ve čtvrtek jsme ji dali na web. V pátek se pak najednou dohodli, že to nebude potřeba. Už jsme to proto na stránkách obce zrušili, abychom nemátli veřejnost,“ krčil rameny lednický starosta Libor Kabát.

Ten byl z informačního “veletoče“ trochu zaskočený. Ještě více jej však překvapila informace o havarijním stavu střechy. V roce 2004 totiž skončila pětiletá rekonstrukce palmového skleníku z éry Lichtenštejnů za čtyřiačtyřicet milionů korun.

„Nechápu to. Před pěti lety skončila generální oprava skleníku a nyní někdo hovoří o havarijním stavu. Doufám, že je to jen lokální problém. Zavřít skleník by byla každopádně škoda, zvlášť teď přes zimu, když je zámek zavřený. Plánovaná pauza ovšem napovídá, že to nebude úplně jednoduchá záležitost,“ zamýšlel se starosta.

„Je to trochu jinak, předchozí pětiletá oprava skleníku se střechy vůbec netýkala. Tenkrát odborníci usoudili, že je v dobrém stavu. Několik vichřic ale odhalilo její skutečný stav s prohnilými krovy a dalšími závažnými nedostatky. Proto jsme letos naplánovali opravu střechy za pět a půl milionu korun,“ sdělila kastelánka lednického zámku Ivana Holásková.

Práce začaly v říjnu s tím, že do konce roku zvládne odborná firma hlavní část oprav. Po novém roce, kdy je skleník po celý leden stejně zavřený kvůli přesazování a prostříhávání rostlin, už pak měly přijít na řadu jen kosmetické úpravy. Skleník ale odborníky znovu překvapil.

Nečekaný problém

„Při rekonstrukci střechy jsme narazili na problém, který nás zaskočil. Vše nasvědčovalo tomu, že jej budeme muset řešit zevnitř dost radikálním způsobem, to znamená postavit lešení a pootevírat podhledy, což by za provozu nešlo. Vypadalo to dramaticky, ale nakonec se ukázalo že to půjde vyřešit schůdnější cestou, seshora,“ přiblížila důvod náhlého obratu kastelánka.

Na změně způsobu opravy se na čtvrtečním jednání dohodli zástupci památkového úřadu, kraje i odborné firmy.

Podle Holáskové se vlastně nic nestalo. „Skleník je v tomto období přes týden zavřený, otevřeno máme jen o víkendech. K žádnému omezení provozu tedy nedošlo,“ podotkla.

Ještě v pátek večer ovšem zářilo na internetových stránkách zámku červené upozornění o uzavření skleníku. Nikdo ho nezrušil. Že skleník nakonec zůstane v prosinci přístupný, těší nejen lednického starostu, ale třeba i Rudolfa Šimka z Hodonína. „Byla by to škoda, kdyby skleník zavřeli. Uvažovali jsme totiž o tom, že bychom se do Lednice zajeli i s naší dcerkou ještě letos podívat. Samozřejmě včetně návštěvy skleníku,“ svěřil se otec rodiny.