Starosta František Smetana dosavadní zamítnutí zdůvodnil příliš krátkou dobou, kterou na rozhodnutí o tak velkém projektu zastupitelstvo dostalo. „Ze zkušenosti vím, že rychlé jednání v takových případech většinou nedopadá. Na to, jak je to celé ekonomicky a technicky náročné, je to velmi rychlé. Nechtěli jsme se proto vrhnout do něčeho, co by se nám nakonec nelíbilo," říkal Smetana.

Kvůli projektu je třeba například změnit územní plán, pozemky pro skleníky nejsou k takovému využití schválené. „Komplikací je tam více. Firma navíc není na trhu nějak dlouho. Nechci nikomu křivdit, to vůbec ne, ale při rozhodování jsme cítili trochu nedůvěry," pokračoval starosta.

Prodávají se nejvíce

Definitivně jasno ještě není. Představitelé Velkých Němčic se brzy setkají, aby se tématem dále zabývali. Jednou z motivací je zisk pracovních míst. Těch by mohlo být až kolem osmdesáti, jak Břeclavskému deníku Rovnost řekl zástupce investorské společnosti Agro Pálava Zdeněk Huták.

Věří, že se s vedením Velkých Němčic nakonec dohodnou. V první fázi by měly vzniknout skleníky tři, dalších pět pak později. Vytápět je má plynová kotelna. „Nemají důvod rozhodnout v náš neprospěch. Pokud vše dobře dopadne, začít bychom mohli ještě letos. Co hektar půdy, to deset pracovních míst pro zemědělskou výrobu. Shánět budeme i deset specialistů 
s velmi dobrým vzděláním. Shodou okolností se vysoká škola v Lednici zabývá vzděláním lidí pracujících ve skleníku," naznačil Huták, kterým směrem se bude firma poohlížet.

Skleníky poslouží k pěstování rajčat. Jejich technologie je určená pouze pro jednu plodinu, dalším by podmínky už nevyhovovaly. Sázka na rajčata má zejména ekonomické opodstatnění. „Po banánech se prodávají nejvíce a většina produkce se dováží. My chceme nabídnout domácí, bez použití chemie," doplnil Huták.

Množství rajčat vypěstovaných na Břeclavsku postupně klesá. Šéf okresní agrární komory Antonín Osička to zdůvodňuje ekonomickou nevýhodností. „Důležité je mít dostatečný odběr, což je těžké. Někteří proto od rajčat upouští," zmínil Osička.