Vinice, vinaře a sklepy ve Velkých Němčicích a Starovicích propojila před rokem nová vinařská stezka. Pod hlavičkou projektu Kraj kvetoucí révy. Zabralo to, kladný ohlas návštěvníků dokonce probudil zájem vinařů i z Uherčic, Křepic. Díky tomu otevře při letošním třetím ročníku sobotní akce milovníkům vína své brány více než dvacet sklepů ve čtyřech obcích.

„Troufnu si říct, že západní část mikroregionu Hustopečsko ožívá. Takové služby tady doposud chyběly,“ pochvaloval si rozšířený den otevřených sklepů předseda pořádajícího Sdružení vinařů Velké Němčice Jaroslav Samson.

Návštěvníkům Kraje kvetoucí révy se ovšem v sobotu neotevírá jen lákavá příležitost navštívit sklepy a seznámit se s osobitým přístupem každého vinaře. „Lidé budou mít také možnost se projet na kole či kolečkových bruslích po cyklostezce vedoucí vinicemi, které by měly zrovna kvést. Nebo si mohou jen tak popojet ze sklepa do sklepa na skleničku a popovídat si s přáteli,“ popsal Samson.

Pro ty, kteří sportování moc neholdují, bude připravený mikrobus zajišťující přepravu mezi obcemi. Zde bude nanávštěvníky čekat již tradičně bohatý doprovodný program – Bambusárium, prohlídka kostela s výkladem, výstava fotografií, velkoněmčický kroj, poutní místo U Svaté i mnoho dalšího.

„Pro Velké Němčice je Kraj kvetoucí révy rozhodně přínosem. Podobných akcí je sice hodně, lidé jsou nasycení, ale pokud vyjde počasí, věřím, že návštěvníci přijedou. I já se rád zúčastním. Už se těším,“ smál se velkoněmčický starosta František Smetana.

Ten přivítal i rozšíření sklepního putování s bohatým doprovodným programem o další dvě obce. „Je to dobře, vinaři by se měli sdružovat. O to je akce zajímavější, možná je to rarita. A se zajištěnou dopravou mikrobusem mezi obcemi nemají lidé problém,“ řekl starosta.

Sobotní Kraj kvetoucí révy začne u velkoněmčického kulturního domu v devět hodin dopoledne. Sklepy zůstanou otevřené až do devatenácti hodin. Vstupné v podobě startovacího balíčku za tři sta padesát korun obsahuje mapu stezky a všech sklepů, katalog s informacemi o vinařovi, skleničku, tužku a nosičku. Lidem zahrají a zazpívají dechové muziky Hornobojané, Vonička a mužácký sbor Přísnotice.

„Přijďte se pokochat nezapomenutelnými výhledy do kraje pod Pálavou včetně jeho historických hodnot sahajících minimálně do doby kamenné,“ zvou vinaři.