Brněnští památkáři prosazují vytipování pouze jednoho či dvou nejstarších sklepů, které by obehnalo ochranné pásmo. „Kdyby se rozhodlo o všech sklepech jako celku, k opravě každého sklepa by se museli vyjadřovat vlastníci, kterých je kolem dvou set,“ řekla Jitka Matuszková z územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Brně.

Padl tak původní starostův návrh. Bařina prosazoval zapsat na seznam chráněných památek všechny vinné sklepy v kolonii, které jsou zasazeny v pískovcovém kopci v celkem sedmi patrech nad sebou. Některé z nich jsou podle něj až čtyři sta let staré.

Žádost poslal také na adresu ministerstva kultury. „Hledala jsem v archivech, ale bohužel jsem nenašla zmínku o sklepích, takže ani nevíme, který z nich je ten nejstarší. Některé z nich jsou nicméně velmi mladé. Průčelí některých sklepů je například ze čtyřicátých let minulého století,“ poukázala Matuszková.

Starosta Vrbice uznal, že prosadit za chráněnou památku celou sklepní kolonii půjde jen stěží. Příští týden se chce s Matuszkovou sejít a pečlivě probrat možná řešení