Ve Valticích v mezičase již začali s opravami. „Nejhorší škody, u kterých hrozilo další poškození, se nám již podařilo odstranit. Zatím nemáme vše sečtené kompletně, nicméně předpokládaný rozsah se potvrdil. A my jsme nyní asi na patnácti milionech korun,“ potvrdil Svoboda.

Peníze na opravy by na zámek měly přijít z kasy ministerstva kultury. „Bude toho opravdu hodně. Bobrovka je v tomto směru velice problematickým typem střešní krytiny, na jejíž opravu se budeme muset dobře připravit. Na střechu nelze jen tak vlézt, abychom nepoškodili další tašky. Budeme tedy muset přistavět lešení,“ přiblížil kastelán.

Za jak dlouho se podaří dát zámek, který nové střechy krášlily teprve krátce, znovu do pořádku, podle něj není jasné. „Původně jsme doufali, že ještě letos. To ovšem nezvládneme,“ kroutil hlavou Svoboda.

Poškozená je část zámku na návětrné straně od západu. Kromě střech kroupy zlikvidovaly také asi sto okenních tabulek v jízdárnách. Do jízdáren teklo střechou a celý strop byl mokrý. „Zde na nás čeká nová výmalba,“ popsal Deníku Rovnost hned po smršti kastelán.

Krupobití poškodilo také střechu novogotického kostela Navštívení Panny Marie v břeclavské místní části Poštorná. „Popraskalo několik desítek tašek jak na kostele, tak i na stodole a střeše fary. Právě na faře bylo poškození snad největší a dovnitř nám i zatékalo,“ popsal tamní farář Łukasz Andrzej Szendzielorz s tím, že výše škody je zhruba čtyřsettisícová.

Střechu kostela, který je jednou z největších dominant Břeclavi, navíc čeká také plánovaná nákladná rekonstrukce za více než tři miliony korun. Tři sta padesát tisíc korun získala farnost z dotace od ministerstva kultury. „Projekt chceme rozdělit na tři etapy. První část bychom rádi dokončili ještě letos, počítáme s investicí šest až sedm set tisíc korun,“ vyčíslil Szendzielorz.

Kdo má zájem, může na opravu střechy cenného kostela přispět. A to kupříkladu prostřednictvím bankovního účtu farnosti. Jeho číslo je 214199625/0300.

Červnové kroupy se nevyhnuly ani saletům Lednicko-valtického areálu. Randez-vous neboli Dianinu chrámu či čerstvě otevřenému zrekonstruovanému zámečku Belveder. „Na Randez-vous je v olověné střeše doslova díry. A u Belvederu je rozbitý jeden postranní domeček,“ uvedl krátce po krupobití kastelán valtického zámku.