Včera poprvé od čtvrtečního večera mohli plavci zamířit na břeclavské koupaliště. „Hlavní odklízení skončilo. Koupaliště už je normálně v provozu,“ lákal provozovatel Zdeněk Janík. Výši škod zatím nezná.

Stěžejní opravy má za sebou i sousední hala tělovýchovné jednoty Lokomotiva. Z té vítr serval plechovou střešní krytinu a zmačkal ji jako list papíru. „Opravy střechy vyšly na půl milionu korun,“ spočítala manažerka Lokomotivy Ilona Dravčíková.

Vlhko poškodilo také podlahy na squashových kurtech. „Střechou nateklo do přilehlé chodby a podlaha na kurteh se vlhkem zvlnila,“ popsala Dravčíková. Kolik bude oprava kurtů stát, včera ještě nevěděla. „Poslali jsme fotografie dodavateli a čekáme na vyjádření,“ dodala.

Ani lednický park nezůstal po čtvrteční vichřici bez újmy. Osm vzrostlých listnáčů ve stáří padesáti až sto třiceti let podlehlo zkáze, dalších pět je v kritickém stavu. „Některé stromy spadly, jiné se budeme snažit zachránit. Můžeme jen čekat, jestli přežijí,“ uvedl zahradník Oto Bernad. Čtvrteční bouřka byla podle něj pro stromy mimořádnou zátěží. „Byly čerstvě olistěné, foukal vítr a padal déšť s kroupami zároveň. To stromy nevydržely,“ řekl Bernad, který vichřici přirovnal k orkánu Kyril. Zahradníci chtějí zdevastované stromy postupně nahradit. „Všechno je pouze otázkou peněz. Jeden z vyvrácených stromů je také pětadvacetimetrový gymnocladus. Kdybychom chtěli vysadit stejný, stálo by nás to asi dvacet tisíc,“ zauvažoval.

Likvidace škod na sportovištích

Bouřce podlehly střechy i stromy