„Oprava to byla velmi rozsáhlá a roztříštěná. Začali jsme s ní v podstatě už před dvěma lety, kdy jsme nechali obnovit elektroinstalaci, aby snad budova nevyhořela. Přibyl navíc elektronický zvonek a zámek. Do všech tříd jsme pak zavedli i internet,“ představila hlohovecká starostka Jana Vlková projekt opravy, k níž nemalým dílem přispěl také místostarosta obce Pavel Kašník.

První část opravy spolkla půl milionu korun. Čtyřmi sty tisíci na ni přispěl Jihomoravský kraj. Na druhé, závěrečné části, se podílela obec sedmi sty tisíci korunami. Dotaci ve výši pět milionů korun pak dostala obec ze státního rozpočtu.

„Tak výraznou sumu peněz se Hlohovci nepodařilo získat už více než dvacet let. Škola byla skutečně v katastrofálním stavu. Děti musely dokonce při tělesné výchově cvičit na parkovišti před budovou,“ popsala dřívější problémy Vlková.

„Zanedlouho budeme slavit sté výročí postavení budovy. Byla by ostuda, kdybychom školu nechali v takovém stavu, v jakém byla předtím,“ vyjádřila se starostka a dodala, že by byla ráda, kdyby historický objekt školy s množstvím šambrán sloužil svému účelu po dalších minimálně sto let.

„Kariéru učitelky u nás ve škole začínala známá spisovatelka Kamila Sojková, která o svém působení ve škole vydala knihu s názvem Lohovecké děti. Rádi bychom její odkaz naplnili třeba právě tím, že jsme budovu upravili a zkrášlili,“ připomněla Vlková slavnou minulost školy, která je zařazená jako jedna z mála v České republice do Evropské sítě škol podporujících zdraví.

Úterní slavnostní otevření opravené školy, kterého se zúčastnila mimo Hlohoveckých i například náměstkyně jihomoravského hejtmana Anna Procházková, zpestřilo sportovní volejbalové klání mezi tamějšími dětmi.