Přes deset milionů korun uvolní letos město Břeclav na opravu základní umělecké školy. Na znovuzprovoznění neobyvatelné budovy to ale nestačí. Zastupitelé přesto našli šalamounské řešení.
„Podle schválené dohody uhradíme zbývajících sedm milionů korun dodavateli až v březnu. Bude to tedy součást nového rozpočtu. Opravy ale budou pokračovat tak, aby výuka mohla začít už na podzim,“ přiblížil plán radnice její tajemník Dalibor Neděla.

Problém s financováním oprav výškové budovy vznikl poté, co město nesupělo se svou žádostí o více než dvanáctimilionovou státní dotaci. Tyto peníze měly pokrýt druhou etapu rekonstrukce, které už se nedalo vyhnout.

„Existovala dohoda, že dokončíme první etapu a pak teprve rozhodneme, jak dál. Práce ale postupovaly jinak, než bylo stanoveno, takže škola nebyla po uzavření první etapy absolutně provozuschopná,“ vysvětlil starosta města Dymo Piškula.
Jak přiznal, radní se bavili i o politické odpovědnosti lidí z bývalého vedení radnice. Nakonec ale zůstalo jen u organizačních změn ve struktuře městského úřadu. „Referát regionálního rozvoje jsme upravili a rozdělili tak, aby se už podobná pochybení nemohla opakovat,“ řekl Piškula.

Dohodu o dokončení kompletní rekonstrukce základní umělecké školy přivítal hlavně její ředitel Leoš Chovanec. „Jsem rád, že nám město vyšlo vstříc. Kvůli pozdržení ale zřejmě dojde k tomu, že se termíny o něco zpozdí. I firma v Krnově, která nám opravuje historické varhany, už musí řešit jiné zakázky,“ uvedl Chovanec. Podle jeho odhadu by se mohli školáci z provizoria na základní škole Sovadinova přestějovat zpátky prvního října. A varhany se snad znovu rozezní v listopadu.

Kompletní rekonstrukce výškové budovy, která zahrnuje výměnu podlah, dveří, ale i nové sociální zařízení a vytápění, přijde na zhruba třicet milionů korun. Součástí projektu je také půdní vestavba s šesti novými učebnami.