Děti ze Základní školy Na Valtické dostanou ještě v tomto školním roce ozbrojené sousedy. Radnice právě v budově školy zřídí novou služebnu městské policie. Měla by sloužit dvěma strážníkům, kteří budou mít kromě problémového sídliště Na Valtické na starosti i městskou část Charvátská Nová Ves.
Podle starosty města Dymo Piškuly je myšlenka zřídit Na Valtické služebnu policie starší deseti let. „Výhodou školy je samozřejmě to, že jde o městskou budovu. Na sídlišti jsou navíc v nočních hodinách problémy,“ připustil starosta a dodal, že hlídka by se proto měla pohybovat hlavně v terénu. „Na služebně budou vždy maximálně dva policisté. Budou mít na starosti Valtickou a také Charvátskou Novou Ves,“ nastínil plán radních.

O vysoké kriminalitě na sídlišti svědčí početné případy krádeží. Výjimkou nejsou ani loupežná přepadení. Tuto zkušenost má i Jiří Lukeš, který Na Valtické bydlí.

„Přepadli mě už dvakrát. Zbili mě a vzali mi peníze. Jeden případ vyšetřovala i státní policie, která také pachatele dopadla. Jednalo se o gang devíti mladistvých, kteří samozřejmě kvůli nízkému věku vyvázli jen s podmínkou,“ zavzpomínal na drsnou zkušenost z procházky.
Na sídlišti s nepříliš dobrou pověstí je podle jeho slov vyhlášený zejména noční klub u supermarketu. „Schází se tam břeclavské podsvětí. Je to semeniště kriminality,“ vyjádřil své přesvědčení Lukeš.

Ze slov velitele Městské policie v Břeclavi Zdeňka Hermana vyplývá, že je služebna ve škole už napůl zřízená. Otevření si tak nevyžádá žádné stavební úpravy. „Je to tam už v podstatě všechno nachystané. Uvažujeme ještě o mikrofonu, který by měl zajistil kontakt s lidmi, když bude služba zrovna v terénu,“ uvedl Herman, kterému k plnému zprovoznění nové služebny zatím chybí dost strážníků. „V plánu to máme až po novém roce,“ prozradil.
Pro umístění služebny na sídlišti Na Valtické vidí velitel břeclavských strážníků minimálně jeden dobrý důvod. „Na sídlišti je soustředěno hodně lidí a může tam docházet k větší kriminalitě. A služebna policie tam už před několika lety byla,“ připomenul Herman. A zároveň vyzvedl, že na základní škole našla městská policie vhodné prostory.