„Jedná se o okresní kolo a tak jsou už znalosti žáků lepší. Hodně dětí má testy bez chyby. Překážkovou dráhu zajeli někteří úplně bezchybně. Na okrskových soutěžích to ale někdy bývá hodně špatné,“ řekl jeden z hlavních organizátorů Petr Drbola.

Smyslem soutěže je podle něho, aby se do dopravní výchovy zapojila celá škola. „Vyberou se čtyři nejlepší žáci z jedné školy, ale díky tomu se pravidla naučí minimálně jedna třída. Přesto se nám některé školy nepřihlásily do školy vůbec,“ dodal.

Vedoucí odboru dopravy městského úřadu v Hustopečích Stanislav Gold je ale přesvědčený, že se úroveň znalostí žáků zlepšuje. „Školy věnují dopravní výchově čím dál tím větší pozornost. Jestli se to projeví na silnicích, to se ale dá při stále se zvyšujícím provozu poznat jen těžko,“ myslí si Gold.

Podle vedoucího břeclavského dopravního inspektorátu Jiřího Macha nepatří děti na kolech v dopravě mezi rizikové skupiny. „Snažíme se ale předcházet jejich úrazům, protože každé zranění dítěte nebo dokonce smrt jsou ve společnosti vnímány velmi citlivě,“ doplnil.

Pokud policisty z dopravního inspektorátu některá ze škol osloví, rádi dětem uděláme přednášku o bezpečnosti na silnicích. „V podstatě každých čtrnáct dní máme nějakou. Nejsou to ale jen přednášky pro děti. Děláme je i pro důchodce nebo tělesně postižené. Zajímavé je, že děti mAají k policejní uniformě větší respekt, než ke svým učitelům,“ popsal Mach.

A v čem malí účastníci dopravního provozu při soutěži nejvíce chybovali? „Nejčastěji to bylo na kruhovém objezdu, který jim připadl lehký. Odbočovali na něm při vjezdu. Další chybovali v přednosti z prava. Někteří spolužáci se na trase schválně doháněli,“ řekl strážník městské policie Martin Duhanský.

Studenti gymnázia z Hustopečí trénovali jen na okrskové kolo. „Dělali jsme si testy na počítači. První pomoc jsme si vyzkoušeli na paní učitelce,“ popsal Patrik Eliáš z týmu, který skončil na druhém místě. První místo v mladší kategorii vybojovala Moravská Nová Ves, ve starší Dolní Dunajovice.