Policistům pomáhali s dohledem na dodržováním dopravních předpisů školáci. Řidičům rozdávali dva druhy obrázků. Ti poslušní se dočkali usměvavého autíčka, pokud spáchali přestupek, dostali obrázek zamračeného auta.

Dopravní policisté se dvěma desítkami páťáků ze Základní školy Jana Noháče dohlíželi od desíti hodin dopoledne na bezpečný provoz. Podle mluvčí břeclavských policistů Kamily Haraštové vybrali tuto frekventovanou silnici záměrně. „Děti zde často přecházejí a ne každý řidič je natolik ohleduplný, že je pustí, aby bezpečně přešly,“ vysvětlila Haraštová.

Akce začala v deset hodin dopoledne. Policisté dětem ukázali, jak funguje radar na měření rychlosti, dále se mohli podívat, co obnáší kontrola auta, dokladů nebo dechová zkouška.

Děti se do role strážců zákona vžily perfektně. „Už při oblékání reflexních vestiček získaly pocit důležitosti. Pečlivě si připravily vybarvené obrázky usměvavých a zamračených autíček a sledovaly, jak policisté zastavují první vozidla. Reakce řidičů byly pozitivní. Někteří sice byli překvapení, když viděli, kolik očí sleduje jejich jízdu. Podle výsledku se motoristé dočkali odměny v podobě kartičky s usměvavým nebo zamračeným autíčkem,“ popsala průběh akce mluvčí břeclavských policistů.

Usměvavých řidičů bylo naštěstí více než zamračených. „Patnáct řidičů získalo usměvavý obrázek a sedm zamračený. Dva řidiči dokonce odjeli s pokutou. Jeden neměl bezpečnostní pásy a u druhému propadla technická kontrola. Důležité je, že se celá akce povedla, sluníčko svítilo a děti se vracely do školy s hlavou plnou zážitků,“ zhodnotila akci Haraštová. Dodala, že policisté budou stejným způsobem kontrolovat řidiče i ve čtvrtek. Tentokrát se ve stejném čase vypraví do břeclavské městské části Charvátská Nová Ves.