Chodila tam její prababička, děda, bratr a od pondělí také šestiletá Klaudie Brlohová. Základní škola Komenského v Břeclavi je pro její rodinu tradiční místo vzdělávání. Klaudie se v pondělí stejně jako stovky dalších dětí na Břeclavsku stala prvňáčkem.

„Těším se, protože se tam nemusí po obědě chodit spát. V tělocvičně nám zazpívali, a zahráli na housle. Pak jsme šli s paní učitelkou do třídy a kreslili jsme to, jak jsme šli dneska do školy," rozpovídala se Klaudie.

Školní tašku dostala už k Vánocům, takže prvnímu usednutí do lavice předcházel jen nákup přezůvek, pastelek a barev. Ve třídě má spolužáky, které zná už ze školky. „Neznám jen jednoho kluka, nevím jak se jmenuje, ale vím, kde bydlí," usmívala se dívenka, kterou tak jako ostatní prvňáky na lavici čekal slabikář s abecedou a obrázek sluníčka.

Stuhu s tímto nápisem dostali prvňáčci Základní školy Komenského v Břeclavi. Mezi nimi i šestiletá Klaudie Brlohová, která přišla v doprovodu rodičů i staršího bratra. Na svůj další školní den se velmi těší.Do roztrhání těla

Matka šestileté dívky Kateřina Brlohová dceři rovnou zařídila pobyt v družině a hodiny tance. „Syn chodí na stejnou školu, tak zhruba víme, co nás čeká. Nebude to pro nás až tak úplně nové. Myslím si, že by se dcera ve školce už nudila. Pozná písmenka, umí něco počítat a věkově taky odpovídá. Teď řešíme, zda ji bude vodit do školy starší bráška nebo já," říkala Brlohová.

Uvítání prvňáčků se konalo v tělocvičně. Na úvod promluvila ředitelka Yveta Polanská. Žáci starších ročníků zazpívali, zarecitovali a zahráli na housle. Učitelky si pak děti odvedly do svých tříd. Tam se posadily a malovaly zážitek ze svého prvního dne ve škole.

Živo ale bylo nejen v Břeclavi. Například na základní školu v Dolních Věstonicích zavítalo velké množství rodičů a to nejen od žáků prvních tříd. „Přišli se podívat na změny, které jsme přes prázdniny udělali. Máme nové šatny, sociální zařízení, ale i hezky upravené chodby a učebny pro hudební a výtvarnou výchovu," vysvětlil nebývalý zájem rodičů ředitel tamní školy Zbyněk Háder.

Jako každý rok tam mají pro žáky prvních tříd nachystaný i projektový den. Na téma pračlověk. Každé z dětí dostane své druhé jméno. Třeba třídní učitelka bude Věstonická Danuše. Děti si tak budou na pračlověka hrát po celý rok.

Oproti tomu ředitel gymnázia, střední odborné školy a středního odborného učiliště v Mikulově Jiří Souchop přivítal žáky, kteří už základní školu mají za sebou. „Někteří se těší víc, že se zase něco nového dozví. Někteří nejsou zrovna nadšení a bude jim trvat další dva měsíce, než se zase nastartují na studijní režim. Aby někdo jásal, že po dvou měsících vidí třídní učitelku, to jsem zatím neviděl. Škola je připravená, rozvrh nachystaný, tak nezbývá než začít. Budeme je vzdělávat až do roztrhání těla," reagoval ředitel s úsměvem.