Součástí nové školky se třemi třídami pro až dvaasedmdesát dětí má být i takzvané komunitní centrum. „To by mohlo sloužit k setkávání místních lidí a spolků. Plánujeme zde menší sál pro pořádání koncertů nebo komornějších akcí,“ přiblížila Priesterrathová.

V budově, která bude těsně sousedit se základní školou, zbude i místo pro knihovnu nebo poštu. „Obojí dvojí totiž máme ve staré budově, která již dosluhuje,“ vysvětlila před časem starostka.

Co bude s původní mateřskou školou, Ladenští ještě nerozhodli. „Nějaké nápady máme. Rozhodne až zastupitelstvo. Mojí snahou bude vybudovat několik menších bytů pro mladé, aby se nestěhovali z obce,“ naznačila starostka.

Ilustrační foto
Trasování Covidu: jihomoravští hygienici na pokraji sil. Přestaňte děsit, říkají

Obec kromě toho zpětně obdržela také jedenáctimilionovou dotaci na opravu základní školy. „Z půdy jsme udělali počítačovou učebnu, vybudovali dílnu a prostory pro družinu. Školu jsme také zateplili a nahodili novou fasádu. Zcela nové jsou i rozvody elektřiny, plynu a vody či podlahy. Škola, kterou nyní navštěvuje dvaačtyřicet dětí, je navíc také zcela bezbariérová. To byla ostatně i podmínka získání dotace,“ sdělila Priesterrathová.

Záměr postavit novou školku zveřejnili před pár dny také Pohořeličtí. Vyrůst má s největší pravděpodobností ve Znojemské ulici a pojme až dvě stě padesát dětí. „Vznikne tam až deset tříd. Předpokládáme, že náklady budou zhruba sto sedmdesát milionů korun bez daně,“ vyčíslil starosta města Miroslav Novák.