Sto sedmdesát volných míst v mateřských školách. Přitom téměř dvojnásobný zájem ze strany rodičů. Takový je výsledek letošního zápisu do mateřinek v Břeclavi. Radnice se stále snaží hledat nová místa. Podobně jsou na tom i další velká města na Břeclavsku. Mnohdy ale spíše řeší poptávku po chybějících jeslích.

„K zápisu přišlo tři sta dětí. Z toho však bylo více než osmdesát ještě ne tříletých. Podle našich kritérií nemohou být do školy přijaté, tedy pokud nemáme místo ani pro starší děti. Nakonec jsme tedy nevyhověli asi jen padesáti zájemcům,“ popsal situaci v okresním městě místostarosta Břeclavi Miloš Petrů.

Ten zároveň potvrdil, že ví, že v některých městských částek je situace špatná. Například ve Staré Břeclavi, kde za kasárnami stojí nové domy převážně s mladými rodinami. „Rada města se proto už několikrát zabývala řešením problému. Už o prázdninách se má přestavovat třída Základní školy Na Valtické na třídu mateřské školy. Ta je už ale zahrnutá do letošního počtu. Hledáme tak i další možnosti,“ připustil, že město chce vyjít rodičům vstříc.

Nejrychlejším způsobem je podle Petrů najít ve stávajících mateřských školách ještě třídy, které se dají přestavět. „Alespoň pro další dva až tři roky, kdy bude ještě situace složitější. Pak už bude dětí méně,“ upřesnil.

Chybí hlavně jesle

Mikulov podle tamního starosty Rostislava Koštiala také čím dál více trápí, že zájem o školku mají rodiče dětí ve věku od jednoho do tří let. „Snažíme se tedy hledat možnosti i s firmami, které se tady rozrůstají. Zaměstnavatelé sami mají zájem na tom, aby se maminky vracely do práce třeba již po roce, kdy neztrácejí potřebné informace,“ naznačil starosta.

I vedení mikulovské radnice se stále snaží najít možnosti, kam děti předškolního věku umístit. Zájem je pořád vyšší než možnosti tamních školek. Jak ale uvedl Miloš Petrů, problém je hlavně v tom, že školky patří pod ministerstvo školství, kdežto jesle jsou zdravotnická zařízení, kde je zcela jiný režim a je potřeba zaměstnat zdravotníka. A podle něj se k jeslím zatím nevracejí ani okolní obce.

V Pohořelicích se letos do školky dostaly téměř všechny tamní děti předškolního věku, jejichž rodiče projevili zájem. „Máme čtyřiačtyřicet volných míst. Nevzali jsme pouze ty, které třeba ještě neměly tři roky nebo je jejich matka na mateřské dovolené. Také je tady asi pět dětí, jejichž rodiče nejsou z Pohořelic,“ nastínil starosta Josef Svoboda.

Podle něj pohořelickým školkám ulehčují i ty v okolí, které nejsou schopné třídy zaplnit. Některým rodičům totiž nevadí, že musí kus dojíždět. „Chceme, aby se Pohořelice dál rozrůstaly. Rádi bychom proto i navýšili počet míst v mateřinkách, ale brání nám v tom teď peníze. Takže teď otevřeli například další třídu v nedalekých Malešovicích, i to nám pomohlo,“ přiznal Svoboda.