Obec plánuje přistavět třídu pro dvacet dětí. „Tím se vyřeší přeplnění současných tříd a školka zároveň nebude muset odmítat další zájemce,“ vysvětlil.

Kdy přesně se rakvičtí rodiče a předškolní děti nové třídy dočkají, není zatím jasné. Starosta Průdek informoval, že se obec pokusí na stavbu sehnat dotaci, na podzim chce mít hotový projekt a pak práci zadá firmě, která zvítězí ve výběrovém řízení.

Ilustrační foto.
Hlašte pajasan, vyzývají správci parku v Podyjí

Kvůli přeplněným třídám odmítá další žáky i mateřská škola v Hustopečích. „Současná kapacita naší školky na obou pracovištích je 127 dětí. Přesto nám asi deset míst chybí,“ uvedla ředitelka Ivana Kouřilová.

Také v Moravské Nové Vsi mají plno. Míst pro děti je 112, osmadvacet z nich má udělenou výjimku od zřizovatele. „I přes tu výjimku jsem musela některé zájemce na příští školní rok odmítnout,“ uvedla ředitelka tamní školky Vladislava Časná. Zařízení podle ní plánuje letos přes léto opravit toalety a koupelny.

Podle informací mateřských škol řeší rodiče odmítnutí podle svých možností. Někteří dají děti do předškolního zařízení v jiné obci, jiní s nimi zůstanou doma.

S nedostatkem kapacity se však nepotýkají všechny obce v okrese. Například Přítluky nebo Zaječí mají míst dost.

Podle informací Českého statistického úřadu počet obyvatel Břeclavska rok od roku mírně roste. Loni se v okrese narodilo zhruba dvanáct set dětí, což je přibližně stejný počet jako předloni.

KATEŘINA VAJSOVÁ

Farma ve Starovičkách vyrábí z levandulí různé výrobky.
Levandulová farma? Krása, ale i problémy s turisty