Řešení s výrazným zastoupením veřejnosti je výjimečné na celém Břeclavsku. „Myšlenka otevřít dětské centrum vznikla nejen v souvislosti s tím, že kapacity místních mateřských školek jsou v současnosti nedostačující, ale také proto, že jsou mezi námi maminky, které by se rády vrátily do práce dříve, popřípadě si třeba jen chtěly přivydělávat při mateřské dovolené. Ovšem nemohou, protože nemají kam své děti umístit, i kdyby jen na pár hodin denně," podaly zakladatelky společné vyjádření.

Provozovatelé centra budou za prostory platit nájem. Další podmínky vzejdou z jednání, která jsou podle starosty Mikulova Rostislava Koštiala teprve v počátcích. „Nejde jen o místa, kde byl Klub seniorů. Je to celý komplex, kde lze rozvíjet řadu možností pro vyžití dětí. Celý nápad musí schválit rada, která se bude zabývat také investičními náklady. Budou na tom pracovat naši úředníci. Doufám, že se s žadatelkami dokážeme dohodnout," sdělil Koštial.

Plní řadu podmínek

Ten nepokládá nápad za komerční záležitost. Naopak vyzdvihuje celospolečenský přínos a snahu mezi obyvateli. „Přínos je neoddiskutovatelný a v podmínkách provozu jej zohledníme. Celý záměr se nám líbí, jde o kvalitní využití místa," podotkl starosta.

Na jaké stavební úpravy nabízeného prostoru dojde a kolik budou případně stát, je zatím nejasné. Otazníky zmizí po nejbližších jednáních. „Možné dopady na městský rozpočet neznám, možností je více. Náklady mohou pokrýt provozovatelé, což by se poté promítlo v nájmu. Variant je ale spousta a nerad bych spekuloval. Zatím to není projednané," zdůraznil Koštial.

V případě dohody by centrum mohlo fungovat už od nového školního roku. Využít je mohou rodiče s dětmi mezi dvěma a pěti lety. „Teď děláme všechno pro to, abychom splnily veškeré podmínky. Hygienické, protipožární i bezpečnostní. Celý projekt začal asi v půli května, takže to nabralo velké obrátky. Nebudeme školka, ale dětská skupina, což je legislativně o něco méně náročné," říkala spoluzakladatelka Němcová.

Centrum má svou stránku již také na sociální síti, kde je k náhledu například plán herny v pirátském stylu či logo. Aktuální vývoj tam sleduje více než sto dvacet lidí.

Kapacita oficiálních mikulovských mateřských škol je zcela zaplněná. „Nastoupily silné ročníky," potvrdila Ingrid Klanicová, jež má na městském úřadu „mateřinky" na starosti.

Nedostalo se na 59 dětí mladších tří let a dalších 22, které při zahájení školního roku měly tři roky a více. Kromě zřízení centra Mikulovští uvažují také nad rozšířením několika tříd.