„Počet škol je každoročně stejný, protože už nemáme místo. Kromě jihomoravských škol jsou tady i zástupci například ze Zlínského kraje, Olomouce, Velkého Meziříčí, kde opravdu žáci z Břeclavska už studují. I proto sem stále jezdí,“ prozradila Ludmila Ratajská ze Střediska služeb školám, které veletrh pořádá.

V domě školství se žákům, ale i jejich rodičům či výchovným poradcům představují školy různého zaměření. Nechybí oděvní škola, hotelová, odborné školy, průmyslové, ani gymnázia či obchodní akademie.

Školy jsou spokojené

„Zájemcům představujeme náš obor Lesnictví, který je i s maturitou. Jsme jediná škola tohoto typu na Moravě a máme i několik studentů z Břeclavska. Veletrhy jsou dobré proto, že pomáhají dětem a rodičům dovysvětlit informace, které máme na našich internetových stránkách,“ prozradil Karel Sargánek Ze Střední lesnické školy z Hranic na Moravě.

Dobré zkušenosti s veletrhem má i vychovatelka Jaroslava Lukešová z Odborného učiliště ve Cvrčovicích.

„Veletrhy jsou dobrá věc, i díky nim k nám dostaneme nové žáky. V dnešní době je těžké získat zájemce, protože všichni chtějí obory s maturitou. K nám však mohou i děti, které mají problémy s učením. Klademe důraz na odborné předměty a třeba češtinu nebo matematiku máme jen po hodině. Cizí jazyky vůbec,“ představila přednosti školy Lukešová.

Žáci devátých tříd ze základních škol z Břeclavi i širokého okolí získají u každého z pětačtyřiceti stánků veškeré informace buď od zástupců školy, nebo si domů odnesou alespoň letáčky.

Žáci získají přehled

„S žáky chodíme na veletrh každý rok. Spousta z nich je ještě nerozhodnutá nebo nemají vůbec představu. Tady se konečně setkají s člověkem, neradi čtou. Takže i když mají k dispozici nabídky, nejlepší je pro stejně osobní kontakt,“ netajila se zkušenostmi výchovná poradkyně Základní školy Komenského v Poštorné Gabriela Švendová, která prozradila, že dětem takováto ucelená nabídka při výběru dost pomáhá.

„Představu o škole už mám ale ještě pořád nejsem úplně rozhodnutý. Proto jsem se přijel podívat,“ sdělil čtrnáctiletý Milan Rumpa ze základní školy v Mikulově. Jeho spolužák Jan Fic jej hned doplnil. „Asi půjdu na stolaře. Ale určitě je takovýto veletrh pro ty nerozhodnuté zajímavý, můžou se podívat a třeba objeví i školy, které neznali,“ usmíval se.

Veletrh pokračuje v domě školství v úterý až do šesti hodin odpoledne a ve středu od devíti do pěti hodin.