Střední školy už zveřejňují kritéria přijímacího řízení a termíny přijímacích zkoušek. Na veřejně přístupném místě ve škole nebo na internetu tímto způsobem musí vyhlásit první kolo přijímaček, a to nejpozději do konce ledna.

Žákům, kteří se chtějí hlásit na střední školy či učiliště, potom zbude měsíc a půl na to, aby vyplnili přihlášky a odevzdali je řediteli vybrané školy. Letos si děti mohou podat až tři přihlášky. Základní školy jim k tomu nově vystaví i výstupní hodnocení, které mohou střední školy požadovat.

„Hodnocení u nás děti dostanou zároveň s pololetním vysvědčením. Ze zákona ho musíme vystavit, ale podle mě je to naprosto zbytečné. Devadesát devět procent škol k tomu nepřihlíží,“ domnívá se Jaromír Šána, ředitel Základní školy U Červených domků. Tady už budou dětem každým dnem rozdávat dva originální formuláře přihlášek, třetí si mohou děti ofotit.

„Základní školy nemají povinnost vydávat žákům přihlášky. Většinou to však dělají. Tiskopisy je možné vytisknout i z webové stránky ministerstva školství: http://www.msmt.cz/vzdelavani/prijimani-na-stredni-skoly-a-konzervatore,“ informoval mluvčí Krajského úřadu Jihomoravského kraje Jiří Klement. Na této adrese najdou rodiče i další potřebné informace. Děti pak musí s přihláškou zpátky do školy, ta musí potvrdit správnost údajů.

Přímo řediteli vybraných středních škol a učilišť je pak musí rodiče doručit nejpozději do 15. března. Ivo Kurc, který řídí průmyslovou školu v Hodoníně, doporučuje, aby rodiče poslali přihlášku doporučenou poštou.

„Není to sice předepsané, ale pokud ji nepošlou doporučeně, nijak neprokážou, že nám přihlášku dali,“ upozornil Kurc, který má čerstvou zkušenost z prvního kola talentových zkoušek na výtvarné obory, kdy právě k podobné situaci došlo. „Pokud chtějí mít rodiče jistotu, mohou přihlášku přinést osobně a my jim dáme potvrzení,“ poradil ředitel.

Kvůli spoustě novinek v letošním systému přijímacího řízení se i jeho škola, stejně jako většina v regionu, rozhodla, že vypustí klasické přijímací testy. Těm se nevyhnou jen zájemci o některá gymnázia, například v Hodoníně, jinde budou vycházet hlavně ze studijních průměrů žáků.

„Seřadíme uchazeče podle počtu bodů, které získají výpočtem z průměru známek z obou pololetí osmé a prvního pololetí deváté třídy a vynásobeného stem,“ popsala jeden ze způsobů výběru, který využívají ve VOŠ, SOŠ a SOU Bzenec, zdejší studijní referentka Jana Hostýnková.

Na školu se pak dostanou ty děti, které mají bodů nejméně, a v takovém počtu, jaký se pro konkrétní obor nabízí volných míst. O tom, jestli bylo dítě na školu přijato, rozhodne ředitel. A pokud škola nedělala přijímací testy, musí o výsledku informovat neprodleně, tedy kdykoliv po 16. březnu.