Většina škol na Břeclavsku měla v úterý kvůli stávce učitelů zavřeno. Některé školy se ale k protestu nepřipojily. Jednou z nich byla Střední odborná škola vinařská ve Valticích.

Ředitelka této školy Ivana Machovcová se totiž od předáků dvou školních odborových organizací předem nedozvěděla, že by byl mezi kantory dostatečný zájem o připojení se ke stávce. „Musím to vědět pět dní předem, abych zajistila omezený provoz školy nebo její uzavření. Od předsedů našich odborových organizací jsem však dostala informaci, že nikdo stávkovat nebude,“ vysvětlila Machovcová.
I ona nicméně zastává názor protestujících, že ve školství je, co se peněz týče, bídná situace. „Školství je každopádně podhodnocené,“ podotkla Machovcová.

Rozhodně pro připojení vinařské školy ke stávkujícím byl nakonec pouze předseda odborové organizace Jan Kowolovski. „Někteří kolegové řekli, že stávku schvalují. Pokud by však nestávkovalo dost učitelů, shodli jsme se, že by to nemělo žádný smysl,“ sdělil Kowolowski. Jak dodal, z názorů některých učitelů vyplynulo, že by stávka zřejmě nebyla nijak úspěšná.

„Přidali jsme se ke stávce, ale ředitel nestávkuje,“ pousmál se pro změnu ředitel hustopečského gymnázia Jan Sedláček. V této škole převládl s protestem souhlas. Stávkou se ovšem podle ředitele gymnázia nic zásadního nevyřeší. „Učitelé měli jít do ulic, ne si vzít jeden den neplaceného volna,“ vzkázal Sedláček nespokojeným učitelům.

V Hustopečích byla zavřená většina škol. Město se proto rozhodlo vyjít vstříc rodičům, kterým rychle svolané učitelské volno narušilo plány. Kolektiv tamního centra volného času zajistil mezi osmou hodinou a druhou odpolední dozor nad dětmi, o které se rodiče v době stávky nemohli postarat. Dětí ale nepřišlo mnoho.

„V Pavučině s námi bylo pět dětí a asi dvacet jich využilo možnosti zhlédnout promítání dětského filmu Broučkovy tajnosti,“ přiblížil zájem ředitel Centra volného času v Hustopečích Bořivoj Švásta…

 

Více v Břeclavském deníku ve středu 5. prosince