Do ordinace k ní přicházejí rodiče s ratolestmi, které jsou dlouhodobě unavené, apatické a často nemocné. Když pak po prvotním vyšetření vyškovská pediatrička Pavlína Zemánková odesílá vzorek krve dětí na rozbor do laboratoře, neopomene zaškrtnout i kolonku k určení hodnoty vitaminu D.

Vedle nešlápne skoro nikdy. „Takovýmto dětem chybí vždy právě vitamin D. Pro ustarané matky tak mám téměř okamžitě odpověď. Vše ostatní včetně magnesia bývá naopak většinou v normě,“ upozornila lékařka, která je zároveň i předsedkyní krajského Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost.

Dalšími projevy nedostatků déčka podle ní může být svalová slabost, ztuhlost či zvýšená citlivost k infekcím.S těmito potížemi se přitom nepotýkají pouze děti na jihu Moravy, ale v celé republice. „Že je hladina vitaminu D nízká jak u dětí, tak i u dospělých, jsme si my prakticky všimli už dříve. Přitom právě tento vitamin se řadí mezi důležité hormony a odpovídá v těle za řadu činností. Je i součástí neurohormonální osy. V současnosti víme i o spojitosti nedostatku vitaminu D kupříkladu s karcinomem prsu,“ upozornila lékařka.

Ilustrační foto.
Břeclavská nemocnice: zájem o očkování stoupl za poslední týden o sto procent

Co se nedostatku vitaminu D týče, nebijí na poplach pouze lékaři, ale i výživoví poradci. „V praxi zaznamenávám problémy s nízkou hladinou především u starších a u osob s chronickými záněty v těle, s autoimunitními onemocněními a astmatem. Nedostatek prohloubilo jistě i omezení pobytu na slunci a nynější zahalování obličeje. A to zvláště opět u starších lidí,“ zdůraznila výživová poradkyně a lektorka Markéta Rozinková z Velkých Pavlovic na Břeclavsku.

Lékaři se podle Zemánkové problematikou nedostatku vitaminu D mezi obyvateli více zabývají teprve několik let. „Já se domnívám, že jde částečně o nešvar dnešní doby, který se ale za posledních dvacet let prohlubuje,“ dodala Rozinková.

Následky mohou být přitom vážné. „Nedostatek se může projevovat i úbytkem kostní hmoty. Lidem s nízkou hladinou vitaminu D tak hrozí kupříkladu osteoporóza. Roste ale i riziko vzniku rakoviny prsu a tlustého střeva. Nedostatek déčka může být jednou z příčin autoimunitních onemocnění jako je roztroušená skleróza, či příčinou vzniku cukrovky prvního typu,“ upozornila výživová poradkyně.

Již čtrnáct dní po návratu od moře hladina vitaminu D v těle podle lékařů prudce klesá. „No a naše strava? Ryby moc děti, ani dospělí, nemilují. Jídlo z rychlého občerstvení pak není zrovna to pravé ořechové,“ pokračovala lékařka Zemánková.

Alena Polášková s manželem Martinem a syny Markem a Míšou.Foto: se svolením Aleny Poláškové
Kameny mě baví pro jejich nepravidelnost, říká malířka z Hustopečí

Právě slunce je hlavním zdrojem vitaminu D. „Nyní na podzim, kdy už není sluneční svit tak intenzivní, je třeba si pomoci doplňky z lékárny. Dokonale vyváženou stravu mají v tomto ohledu pouze psi a kočky ve svých kapsičkách. Doma si ji člověk nepřipraví,“ porovnala pediatrička.

Lidé by měli dbát také na dostatečný přísun másla a mléčných výrobků. „Vitamin D obsahují ale i oleje z tresčích jater, tučných ryb či vajec,“ vyjmenovala výživová specialistka.

Těchto doporučení se při péči o své dva syny drží Kateřina Vontorová z Blanenska. „Vitaminy se snažíme dodávat skrze ovoce a zeleninu. V tabletkách jen v případě, když mají kluci rýmu a kašel. Jinak si děláme vlastní sirup ze smrkových výhonků či z jitrocele. Jíme hodně lesního ovoce a celkově se snažíme jít víc přírodní cestou,“ přiblížila žena.

Ale právě se zmíněnými důležitými rybami mají její hoši potíž. „Protože jim moc nechutnají, přidávám do jídla nebo jim dávám jen tak napít dýňového oleje. I při vaření teď hodně používám právě dýni, červenou řepu či kysané zelí,“ podělila se o svou zkušenost Vontorová.