Místo srazu není náhodné. Akce věnovaná podzimnímu zakončení cykloturistické sezony se mimo jiné týká novinek. Jednou z nich je právě hřiště, na němž dělníci před časem vyměnili dosluhující povrch. „Předpokládám, že jej v zimě budou využívat také fotbalisté. Původní trávník jsme přesunuli za kostel, kde poslouží především dětem. 
V zimě ho můžeme pokrýt ledem a bude na něm možné bruslit," tvrdí velkopavlovický starosta Pavel Procházka, který akci oficiálně zahajuje.

Děti dostávají tištěný kvíz, za který v cíli u Vinných sklepů Františka Lotrinského získají sladkou odměnu. Mohou si také vyzkoušet hod koulí či se zahřát čajem. Kromě domácích se na trasu vedoucí po stezce Zastavení v kraji vína a meruněk vydávají návštěvníci z Kobylí nebo Staroviček. Šlapku si nenechávají ujít ani celé rodiny. Mezi nadšenci volné chůze je třeba Jana Schnirchová. „Chodím za každých podmínek, každý den. Baví mě to. Chci se udržovat ve formě. Dělá mi to také dobrý pocit na duši. Vyčistím si hlavu. Je to fajn. Navíc si prohlédnu krásné okolí s barevnými stromy a vinohrady. Sedm kilometrů při Podzimní šlapce je tak akorát. 
A ten svařák je také dobrý," líčí žena.

Hojná návštěvnost

Pořadatelé, jimiž jsou zaměstnanci města, připravují každoroční událost s body tradičními i novými. Velkopavlovičtí i přespolní si prohlíží novinky a dokončené opravy. „Návštěvnost velmi ovlivňuje počasí, zvláště na podzim. Tentokrát je počet lidí dobrý, což nás těší. Doufali jsme, že by mohlo vydržet slunce z předchozího dne. Škoda. Tohle je ale jediné, co neovlivníme," vypráví za organizátory Karolína Bártová z velkopavlovického infocentra.

Účastníci „šlapky" postupně kráčí ke koňskému ranči, vinným sklepům nebo Ekocentru Trkmanka. Všude na ně čeká program nebo občerstvení. Zájemci si také sází jimi adoptovaný strom. Novinkou je zpřístupnění hřiště na pétanque.