Silvestr. Den, kdy se opojení alkoholem a bujará nálada nejen toleruje, ale je dokonce žádoucí. Jako každoročně mnohá města a obce na Břeclavsku lákají své obyvatele na nejrůznější akce spojené s vítáním nového roku. Kam však zamířit letošního jednatřicátého prosince?

Na své si přijdou opět Břeclavští. Na náměstí T. G. Masaryka nebude chybět tradiční veselice a silvestrovská diskotéka. Nad hlavami všech přítomných rovněž vysvitne pestrobarevný ohňostroj.

„Byli jsme na náměstí už loni a máme docela dobré zážitky. Chystáme se tam tak i letos. Myslím si, že každé větší město by mělo mít pro své obyvatele přichystánu alespoň nějakou silvestrovskou oslavu,“ myslí si Pavel Novák z Břeclavi.

Souběžně se budou lidé loučit se starým rokem i v jiných částech města. Silvestrovskou zábavu chystají kupříkladu od osmi hodin večer v poštorenském kulturním domě. Se sektem se bude připíjet i v sále dělnického domu, kde se oslavy ponesou v duchu hudby šedesátých či sedmdesátých let.

Stovky dobře naladěných lidí zaplaví i srdce Mikulova. Na tamním náměstí od deseti hodin večer zahraje kapela Zelená pára. Minutu před půlnocí ohňostrůjci odpálí v zámecké zahradě ohňostroj. Připraven bude i vyhřívaný stan s občerstvením.

„Čtvrt hodinu po půlnoci pak pronesu přípitek. Docela se na to těším, protože to jsou příjemné starosti. Očekávám, že podobně jako minule bude náměstí zcela zaplněno,“ doufá starosta Mikulova Rostislav Koštial v početnou obec slavících.

Historické město, které je oblíbenou zastávkou turistů, tak ani na Silvestra nebude mít pravděpodobně nouzi o návštěvníky ze vzdálenějších míst. Podobně jako tomu bylo při loňském vítání nového roku.

„Určitě opět přijedou i lidé z Rakouska. Ale děláme to především pro Mikulovské. V minulosti jsme totiž silvestrovské oslavy nepořádali, což se mnohým našim obyvatelům nelíbilo. Ale je pravda, že nejen prací je člověk živ,“ poznamenal s úsměvem Koštial.

O poznání skromnější silvestrovskou party plánují Hustopečští. Stejně jako v minulém roce se mohou lidé těšit jen na zhruba pětiminutový ohňostroj. „Samozřejmě problém jsou finance, nechceme zbytečně zatěžovat městskou kasu,“ zdůvodnil starosta Luboš Kuchynka, proč se tamní obyvatelé musí smířit s komornější oslavou.

Spoléhat se na koupi vlastních dělobuchů se musí Pohořeličtí. Ani letošního jednatřicátého prosince nepočítá město s veřejnou silvestrovskou oslavou. A obdobně jako v Hustopečích za to může nedostatek financí.

„Vlastně nikdy jsme tomuto dni nepřikládali větší pozornost. U nás si lidé zajišťují zábavu sami. Je to hlavně tím, že na podobné akce nejsou peníze. A najít sponzora? To je v dnešní době velice těžké,“ ví starosta Pohořelic Josef Svoboda.