O hudbu se postará dechovka Svárovanka ze Strážnice. Slavnosti se stanou součástí hodového programu ve Schrattenbergu „Obyvatelé sousední rakouské obce se snaží vybudovat tradici hodů, tak jak je znají od nás a při té příležitosti pořádáme setkání našich obcí," vysvětlil valtický starosta Pavel Trojan. Ten očekává přibližně pět set návštěvníků. „Slavnosti mohou navštívit rodiny s dětmi, turisté ale i starší lidé, kteří si rádi poslechnou dechovou hudbu," řekl starosta. Pětikilometrová Stezka bosou nohou spojuje Valtice a Schrattenberg více než dva roky. V jedenácti zastávkách stezky se lze projít po různých druzích povrchů – kamenech, kůře, ale i šiškách, a pocítit tak zvláštní smyslové vjemy. Zastávka Grillplatz, kde se slavnosti konají, slouží turistům k přípravě jídla na přírodním grilu.

V Česku rarita

Stezka nabízí také zastávky určené k odpočinku nebo vyhlídkám. V Rakousku jsou turistům k dispozici dvě podobné stezky, v Česku jde o raritu.

Výstavba byla nápadem starosty rakouského Schrattenbergu, který leží více než čtyři kilometry od Valtic a obývá ji přibližně osm set lidí. Na jejím zbudování mají zásluhu dobrovolníci, kteří výstavbě započaté roku 2012 věnovali přes dva tisíce odpracovaných hodin.

LENKA NEJEDLÍKOVÁ