Tvrdonický mfiteátr začali v pátek navečer zaplňovat dechové hudby a samozřejmě diváci. Bylo jich na osm set. „Základ slavností je pořád stejný, ale každý rok se akci snažíme obohatit o soubory z jiných regionů nebo i zemí. Letos přijeli zpěváci a tanečníci z Uzbekistánu. Kostru ale chceme zanechat stejnou, protože to dělá naše slavnosti tím, čím jsou,“ zamyslel se tvrdonický starosta Zdeněk Tesařík.

Jak dodal, novinkou bylo také páteční posezení s doktorem Radimem Uzlem. „Zájem byl velký. A přišli jak mladí lidé, tak i ti nejstarší,“ usmíval se dobrému nápadu.

Sobotní odpoledne patřilo v amfiteátru dětem. Na pódiu se postupně vystřídaly dětské soubory se svými pásmy plných písniček, říkanek a tance. Hlavní program pak začal až o půl osmé večer, kdy se před jedenácti sty diváky utkali o stárkovské právo chlapci z regionu. Soutěž v podlužáckých tancích hošije, vrtěná a verbuňk vyhrál Martin Kobzík z Týnce, který také získal právo postoupit do Strážnice.

Starosta Tesařík přiznal, že se snažili slavnosti připravovat do nejmenších detailů už od ledna. „V momentech, kdy ostatní kolem mě začali mít obavy kvůli počasí, tak jsem byl až ledově klidný. Věděl jsem, že už to zkrátka neovlivníme,“ uvedl s tím, že amfiteátr byl pod vodou a museli na pomoc hned několikrát volat hasiče.