Dvě stě milionů korun. Zhruba tolik bude stát břeclavského podnikatele Vladimíra Poliaka přeměna zanedbané Šlechtitelské stanice vinařské ve Velkých Pavlovicích na moderní vinařské centrum. S obnovenými sklepy, obří rotundou, stylovým penzionem a restaurací, pálenicí, vinařským muzeem a upravenou okolní krajinou. S vůní Toskánska.

„Právě vinohrady a sady byly jedním z důvodů, proč jsem odešel z Bratislavy za ženou do Velkých Bílovic. Našel jsem se v tom," přiznal Poliak, který dokonce před rokem 1989 nějakou dobu vinařil.

Pak se ale začal věnovat finančnictví. K vinařství se vrátil oklikou až po osmnácti letech. V roce 2009 využil příležitosti a koupil velkopavlovickou šlechtitelskou stanici vinařskou. Už za dva roky postavil novou výrobní halu a pustil se do rozsáhlé přeměny sklepů pod „šlechtitelkou". Ty navíc doplnila unikátní rotunda, největší v České republice. Má průměr osm metrů a vysoká je čtrnáct metrů. „Letos přibude vinařský penzion André s více než padesáti lůžky, ale také administrativní sídlo vinařství s kancelářemi. Původně jsme pro stavbu chtěli využít část starého sídla, ale nakonec jsme zjistili, že jednodušší je začít znovu," vysvětlil.

Počet zaměstnanců Rodinného vinařství Poliak, jehož zavedenou značkou ale zůstane Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice, se po dokončení penzionu s restaurací zvýší ze současných devatenácti na sedmadvacet. A datum otevření? Prvního července 2013.

Sklep za sklem

Unikátní bude zejména prosklená část restaurace s výhledem do sklepa se sudy. „Jídlo i ubytování budou spíše pro bohatší klientelu, například pro naše partnery z pojišťovnictví a bankovnictví," nezastírá břeclavský podnikatel, který nechce konkurovat menším vinařům.

„Co se týče vína, rozhodne kvalita. Pro město je investice do šlechtitelské stanice každopádně plus. Rozšiřuje nabídku a díky tomu by se mohla zvýšit poptávka po Velkých Pavlovicích coby turistické lokalitě," míní Pavel Lacina, který ve městě provozuje jedno z mnoha vinařství.

Poliakovi se pustili i do rekultivace přilehlých pozemků, kde nechali vysadit ovocné stromy. A na terasách nad šlechtitelskou stanicí ukáží zájemcům všech devatenáct odrůd révy vinné, které pěstují. Pěkně pohromadě.

„Máme v plánu udělat z velkopavlovického areálu takové malé Toskánsko. Ráz krajiny je podobný. Počítáme i s toskánskou kuchyní. Pozveme odborníky přímo z této oblasti Itálie, aby nám s tím pomohli," prozradil Poliak.

„Také rekonstruujeme skleník. Bude z něj zimní zahrada a místo odpočinku," doplnil. K areálu patří i včelař, který se už nyní stará o třicet včelstev. Časem jich má být sto až sto padesát.

Starosta Velkých Pavlovic Pavel Procházka přeměně „šlechtitelky" tleská. „Takových investorů bychom potřebovali víc. Těšíme se, že budeme mít jeden z nejkrásnějších vinařských objektů v republice," liboval si.

Hrozny Poliakovi pěstují na čtyřiceti hektarech vlastních vinic, které postupně nakupují, zcelují a obnovují. Za čtyři roky více než ztrojnásobili produkci „šlechtitelky". Ta se vyšplhala na půl milionu litrů vína ročně. Z šedesáti procent převažují červené odrůdy. Sází zejména na André vyšlechtěnou právě ve Velkých Pavlovicích. A nově také na odrůdu Agni.

Poslední etapa přestavby se bude týkat původního sídla šlechtitelské stanice, jejíž historie se začala psát už v roce 1901. Stojí nedaleko. Uvnitř vznikne muzeum mapující vývoj „šlechtitelky". V plánu je také menší pálenice.