Hustopečskému gymnáziu stále žije naděje, že zůstane samostatné. Krajští představitelé budou znovu projednávat, co s židlochovickým gymnáziem, s nímž jej chtějí sloučit. Včera to naznačil náměstek hejtmana Stanislav Juránek. V Hustopečích přitom doposud pořádně neví, na čem vlastně v této chvíli jsou. Ředitel školy má pouze zprostředkované informace.

„Zřizovatel se mnou žádná jednání nevede. Dostal jsem dopis od Rady Jihomoravského kraje, v němž byly uvedené výkony na příští školní rok. Na základě rozhodnutí rady a oznámení těchto výkonů bychom měli otvírat klasicky jako dosud, to znamená jednu třídu osmiletého a jednu čtyřletého studia. Nic víc nevím,“ nechal se slyšet ředitel gymnázia v Hustopečích Jan Sedláček.

Pokud skutečně přijde na řadu sloučení hustopečského gymnázia s židlochovickým, termín „slučování“ není podle něj dobrý a šťastný. „Ani jedna ani druhá škola se sloučit nemůže, protože nepojme všechny žáky. Spíš jde o změnu oboru, tedy že se nepovolí jeden nebo druhý obor. Ale že by bylo škatule hejbejte se a ze dvou školních budov se to nastěhuje do jedné, myslím si, že ani jedna nemá tyto kapacity,“ poznamenal Sedláček.

Rozlícení učitelé

Zklamání a velké rozčarování z výsledku několikatýdenních jednání s Juránkem zase neskrývají učitelé z břeclavské Obchodní akademie. „Rušení tolika škol nikdy neměla sociální demokracie, která je silnějším členem jihomoravské koalice, ve svém volebním programu. Nechápu, proč na kraji zcela odmítli myšlenku oborové optimalizace,“ krčil rameny jeden z učitelů, který si z obavy o ztrátu zaměstnání nepřeje zveřejnit své jméno. Redakce je ale zná.

„Rozhodli se jít cestou nejmenšího odporu. Střední školy jsou jen nepatrný segment. Naprosto rezignovali na optimalizaci gymnázií i vysokých škol, kterých je moc. Nemluvě o základních školách, kde to funguje tak, že čím méně je žáků, tím více dostávají peněz,“ argumentoval.

Posledním hřebíčkem do rakve pro něj bylo pondělní Juránkovo prohlášení, o kterém ho informovali kolegové ze školy. Náměstek hejtmana měl zástupcům břeclavské Obchodní akademie pogratulovat k tomu, že je jednou z nejobsazenějších škol Jihomoravského kraje, aby vzápětí dodal, že právě kvůli velké naplněnosti je třeba ji zoptimalizovat, protože bere jiným školám žáky.

„To mě vážně dostalo. Takovým přístupem popírají ve školství jakýkoliv tržní princip. Zrušíme školy, o které je zájem, abychom zachránili ty druhé,“ kroutil hlavou.

Někteří členové ČSSD z Břeclavi už dokonce napsali hejtmanovi Haškovi kvůli rušení obchodní akademie nebývale kritický dopis.

Krajská rada rozhodla, že od prvního září příštího roku se v Obchodní akademii Břeclav zruší otevírání jedné třídy studijního oboru ekonomické lyceum. Ředitel školy Leo Čuda je přesvědčený, že zbývající dvě třídy oboru obchodní akademie budoucí studenty ve spádové oblasti uspokojí. „Jsem přesvědčený, že zřizovatel nechce tuto kapacitu více omezovat,“ uvedl Čuda.

JIŘÍ ŠEVČÍK
MICHAL ŠUPÁLEK