Vášnivé emoce tříští Břeclav. Nově otevřené saunové centrum kritizuje především opozice. Považuje jej za nepotřebnou investici navíc. „Vadí mi, že město využívá peníze ze svého rozpočtu na projekt, který téměř nikdo nevyužije. Argumenty, třeba že se o sebe lidé musejí více starat a podobně, jsou podle mě naprosto absurdní,“ rozčiloval se opoziční zastupitel a předseda kontrolního výrobu města Jakub Matuška.

Náklady spojené s provozováním wellness centra podle něj konečnou částku za výstavbu ještě navýší. „Kapacita zařízení je asi dvacet lidí. Nejsem cynik, počítám i návratnost. Myslím si ale, že budeme rádi, když se nám vůbec zaplatí provozní náklady. A o tom, že by se saunový svět zaplatil celý, si můžeme nechat jen zdát,“ kroutil hlavou Matuška.

Nový saunový svět v Břeclavi

Původně měl stát město patnáct až osmnáct milionů. Nakonec vyšel na bezmála dvacet milionů korun.
Veřejnosti se otevřel v pondělí sedmého ledna.
Nabízí aroma kabinu se čtyřmi vůněmi a teplotou 40 až 45 stupňů Celsia, finskou saunu, Kneippův chodník, terasu s bazénem a relaxační zónu.

Břeclavský starosta Pavel Dominik nepovažuje výtky opozice za oprávněné. „Ať se kritici přijdou podívat. Jde o pěknou věc, která bude sloužit lidem. Je sice drahá, ale zato kvalitní,“ vyzval Dominik.

Saunové centrum je skleněným průchodem spojené s tamním krytým bazénem. Peníze na jeho výstavbu mělo město podle opozice investovat třeba právě do bazénu. „Má špatnou statiku. Měli bychom začít přemýšlet o dílčích sanačních úpravách. Dořešit však musíme také osvětlení přechodů ve městě a další dopravní opatření,“ je přesvědčený Matuška.

Že by byl bazén v kritickém stavu, si starosta Dominik nemyslí. „Běžný návštěvník na první pohled nic nepozná. Řešíme tam jen obvyklé provozní záležitosti nebo netěsnosti. Nově však máme zpracovaný projekt na výměnu prosklené stěny směrem ke koupališti,“ přiblížil starosta.

Jako pozitivní vnímá otevření centra Břeclavanka Mária Žabárová. „Podle mě je skvělé, že Břeclav něco takového nabízí. Brzy se tam určitě vypravím,“ uvedla.

Podobné kontroverzní projekty mají i v dalších městech kraje. Znojmo koupilo na konci roku 2017 za sedmatřicet a půl milionu korun sportovní halu u zimního stadionu ve Dvořákově ulici. „Myslím, že městu nepřísluší provozovat takové zařízení. Za vysokou jsme považovali už kupní cenu, další otázkou je, jak nákladný bude provoz a kolik na něj město bude muset doplácet. A také kolik korun budou stát různé opravy dvacet let starého objektu,“ konstatoval po koupi opoziční zastupitel Lukáš David.