Před nedávnem se Kúcané předvedli například na zpívání v břeclavské městské části Poštorná. Podle předsedy Slováckého krúžku Poštorná Koňaré šlo o obnovenou spolupráci se Záhoráky. „Vazba tady byla vždy. Snad půlka Podluží má rodinné svazky se Záhořím. Je fakt, že po rozpadu společné federace to poněkud ustoupilo. Hranice ale v tomto neplatí. Ani jazyková. Záhoráci mluví skoro jako Podlužáci. Pořád jsme Velká Morava," řekl v nadsázce Milan Studený.

Folklorista podotkl, že řada muzikantů ze Slovenska spolupracuje s dechovými hudbami na Břeclavsku.

KAM NA HODY
- od 10. srpna: Prušánky
- 16. srpna: Charvátská Nová Ves (letní hodky)
- od 16. srpna: Hustopeče, Novosedly, Vranovice
- od 17. srpna: Moravský Žižkov, Velké Pavlovice
- od 24. srpna: Hrušky, Vrbice, Hlohovec

Šestadvacetiletý Martin Valent hraje již devátým rokem vedoucí křídlovku v dechové hudbě Legrúti. Ta má zázemí ve Velkých Bílovicích, mladý muž ovšem bydlí v Mariance u Bratislavy. Na zkoušky dojíždí více než sedmdesát kilometrů.

Jak to zdůvodňuje? „K moravské dechovce mě od malička vedl taťka. Jezdil na festivaly na Slovácko. Rodiče mě tam pak brali s sebou. Brzy jsem věděl, že se chci lidové muzice věnovat na Moravě," zavzpomínal Valent.

Na Slovensku je podle něj problém nejen s dechovkou, ale s kulturou celkově. „U nás jdou tradice bokem. Morava je jiný svět, plný možností pro muzikanty. Ať už v dechovce či cimbálce. Když je na Slovensku talentovaný muzikant, třeba trumpetista, tak jde buď do orchestru nebo na Moravu do dechovky," tvrdí křídlovák Legrútů, který má v kapele kolem sebe i další Slováky.

Kapelník Podlužanky Jaroslav Janota jich v té své napočítal tři. „Na Podluží je úbytek muzikantů. Kapelníci hledají ty kvalitní i v okolí. Studovaní konzervatoristé na Slovensku navíc nemají uplatnění. Zrušili jim tam nějaké vojenské kapely, na zábavy si pořadatelé zvou klávesisty. Nabízeli se mi tak profesionální muzikanti až z Trenčína," uvedl Tvrdončan.

I uznávaný trumpetista Vlado Kumpan pochází ze Záhoří. Gbelský rodák nasbíral před lety hudební zkušenosti za hranicemi a na Moravě nakonec zůstal. Usadil se ve Velkých Bílovicích.

Slováci přitom umí na hodech zahrát vrtěné a verbuňky kolikrát lépe než mnozí „domácí" muzikanti. „Jsou tací, kteří tradicím rozumí a lidovky znají. Ale někteří další jdou jen za výdělkem a netuší vůbec, proč se to či ono tak hraje," zmínil ještě trumpetista Valent.